Jaki jest zdrowy związek? 4 Filary Zdrowej Relacji

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
29-10-2023

9 min

W obecnych czasach dużo mówi się na temat toksycznych związków. Ale jak rozpoznać, kiedy relacja jest zdrowa i sprzyja wzajemnemu rozwojowi? Czy prawdziwa jest Zasada Anny Kareniny, która mówi, że „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”? Poszukajmy dziś wspólnie 4 Filarów Zdrowej i Szczęśliwej Relacji.

Czerwone flagi w związku

Wielu z nas potrafi powiedzieć, jak nie powinien wyglądać związek. Mamy wtedy na myśli przemoc psychiczną (emocjonalną) i fizyczną. Mamy na myśli te wszystkie podłe i raniące słowa lub brak słów, czyli karanie ciszą. Jednak czy tak samo łatwo przyjdzie nam powiedzieć, na jakich filarach powinniśmy opierać relację, która ma być szczęśliwa dla dwóch osób?

Dla wielu osób dużo łatwiej jest zauważyć czerwone flagi w związku (szczególnie łatwo dostrzec je u innych osób, a nie w swojej relacji). Jednak dużo trudniej zauważyć nam i docenić zielone flagi, które wskazują, że dobrze nam się układa.  

Zanim przeczytasz dalej, zadaj sobie pytanie: Czym charakteryzuje się związek przynoszący szczęście i satysfakcję? Czy potrafisz na nie szczerze odpowiedzieć?

W Polsce coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak wzmocnić więzi partnerskie. Mimo że praktyka dbania o relacje wciąż nie jest tak rozpowszechniona jak w USA, można zauważyć rosnące zainteresowanie tematem. Wiemy już, że wspólnie możemy zadbać o związek, teraz musimy tylko dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić to właściwie.

Zastanów się, czy dostrzegasz w Waszej relacji każdy z niżej opisanych filarów dobrego związku.

Porozmawiaj na ten temat z partnerem/partnerką i sprawdź perspektywę drugiej osoby. Wybierzcie filar, który działa u Was najlepiej i ten, który wymaga jeszcze wzmocnienia. Sprawdźcie, czy wybraliście te same filary (bardzo często widzimy nasz związek zupełnie inaczej – to ciekawa lekcja).

Filar 1: Oboje możemy w tej relacji wzrastać

Głęboka relacja to nie tylko wspólne życie, ale przede wszystkim wspólny rozwój. W zdrowym związku nie ma miejsca na ukrytą zazdrość czy niezdrowe konkurowanie. Sukcesy jednego partnera nie stanowią zagrożenia dla drugiego, są wręcz motywacją i okazją do wspólnego świętowania.

W zdrowym i dobrym związku możemy więcej niż osobno – wspieramy się zarówno w trudnych chwilach, jak i w drodze do realizacji marzeń. Pojawia się tu Efekt Synergii, czyli związkowa matematyka, w której 1 + 1 daje zdecydowanie wyższy wynik niż 2.

W dobrym związku każdy z partnerów ma prawo i przestrzeń do rozwoju.

Ułatwiamy sobie wzajemny rozwój, ale też dbamy o wspólne wzrastanie. W ten sposób budujemy zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. W takiej relacji wiemy, że możemy liczyć na drugą osobę w trudnych chwilach. Wiemy również, że w chwilach radości, będziemy mogli się wspólnie cieszyć i celebrować.

Tak w praktyce wygląda życie w myśl zasady „na dobre i na złe”.

Niestety zbyt wiele par w dzisiejszym świecie zapomina o jednej z tych połówek wspólnego życia. W takich relacjach możemy liczyć na pomoc w trudnych chwilach, ale nie potrafimy dzielić się swoimi sukcesami. Może być też tak, że wspólne sukcesy nas łączą, ale w chwilach słabości czujemy się osamotnieni.

Filar 2: Zaufanie jest wszystkim

Gdy ufamy sobie nawzajem, żyje się nam lekko. Satysfakcja płynąca z pewności, że możemy polegać na partnerze, jest bezcenna. Dzięki zaufaniu osiągamy Efekt Synergii, który umożliwia nam osiągnięcie więcej, niż gdybyśmy działali osobno. Widać wyraźnie, że bez zaufania, nie mamy w związku możliwości wspólnie wzrastać i się rozwijać.

W zaufaniu kryje się siła, której nie można podważyć. Zaufanie sprawia, że nie musimy stale oglądać się za siebie. Kiedy mamy do siebie bezgraniczne zaufanie, niejasne sytuacje rozpatrywane są na korzyść partnera, unikając podejrzliwości czy niepotrzebnych konfliktów.

Bez zaufania związek jest skazany na porażkę.

Kiedy ufamy sobie nawzajem, tworzymy zespół, który jest odporny na zewnętrzne wstrząsy (sytuacja zewnętrzna, inni ludzie). To stwarza poczucie bezpieczeństwa, że nawet jeśli ktoś z zewnątrz próbuje podważyć nasze zaufanie, nasza relacja jest na tyle silna, że się przed tym obroni.

W zaufaniu jest też miejsce na wolność – wolność bycia sobą, wolność wyrażania swoich uczuć i potrzeb. W związku opartym na zaufaniu, nie czujemy potrzeby ciągłego udowadniania czy tłumaczenia się. Zamiast tego czujemy się akceptowani i rozumiani.

Zaufanie to nie tylko pewność w wierność i uczciwość partnera. To także poczucie głębokiej więzi, które daje przestrzeń dla autentyczności, wolności i prawdziwej współpracy. W związku, w którym panuje pełne zaufanie, partnerzy czują, że kochają i są kochani.

Filar 3: Przyjaźń

Miłość jest fundamentem, ale to przyjaźń jest klejem trzymającym związek razem. W zdrowej relacji partnerzy nie tylko się kochają, ale też po prostu bardzo lubią spędzać ze sobą czas – czy to w aktywny, czy leniwy sposób.

Przyjaźń jest związana z jednym z trzech najważniejszych składników miłości, czyli Intymnością. To właśnie przyjaźń sprawia, że budujemy więź na tyle głęboką, żeby bezgranicznie sobie ufać. To w przyjaźni ludzie wspierają się w trudach, ale też świętują sukcesy.

Przyjaźń pomaga nam akceptować się nawzajem w całości, zarówno ze swoimi mocnymi, jak i słabymi stronami.

W związku, gdzie przyjaźń jest obecna, partnerzy rozumieją swoje wady i niedoskonałości, ale jednocześnie dostrzegają i doceniają unikalne cechy i talenty drugiej osoby. Życie stawia przed nami różne wyzwania, dlatego wato pamiętać, że zrozumienie, akceptacja i wsparcie, nawet gdy jeden z partnerów popełnia błąd, zapewnia naszej relacji trwałość (stabilność i bezpieczeństwo).

Przyjaźń opiera się na wspólnych wartościach.

W dobrym związku nie możemy mieć wrażenia, że każdy z nas żyje w innym świecie. Duże różnice w wartościach kluczowych, są najczęstszą przyczyną konfliktów, których tak naprawdę nigdy nie uda nam się rozwiązać.

Dlatego warto pamiętać, że w wielu kwestiach możemy się różnić, ale kluczowe wartości musimy mieć podobne, bo w innym przypadku stale będziemy się spierać, kogo światopogląd jest lepszy / ważniejszy. Tylko wspólne wartości kluczowe sprawią, że pojawi się Efekt Synergii i związkowa matematyka, gdzie 1+1 to zdecydowanie więcej niż 2.

Filar 4: Wspólne marzenia i wspólna wizja

W zdrowym związku nie ma walki o dominację. Marzenia jednego partnera są równie ważne co marzenia drugiego. Dzięki wspólnej wizji patrzymy w przyszłość w podobnym kierunku, co daje nam poczucie wspólnego celu.

Taka wspólna wizja przyszłości buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy oboje patrzymy na przyszłość w podobny sposób, mamy pewność, że oboje też jesteśmy zaangażowani, aby zapracować na wymarzoną przyszłość.

Kiedy mamy wspólne marzenia, to mamy tak naprawdę szansę zbudować głęboką więź. Taka więź wymaga, aby wspólnie doświadczać różnych emocji, a to właśnie dążenie do marzeń, pozwala nam przeżywać wzloty i upadki.

Warto pamiętać, że wspólne marzenia są ważne, ale równie istotne jest zrozumienie i szanowanie marzeń każdej z osób w związku. Tworzy to równowagę między "MY" a "JA", pozwalając każdej osobie czuć się ważną i docenianą.

Kiedy patrzymy na wszystko przez pryzmat MY, to indywidualne marzenia nigdy nie będą utrudniać realizacji wspólnych marzeń. To właśnie szukanie zdrowej proporcji pomiędzy wspólnymi, a indywidualnymi potrzebami i marzeniami.

By w związku żyć długo i szczęśliwie

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele mówi się o toksycznych związkach, kluczowe jest zrozumienie, co tak naprawdę stanowi fundament zdrowej i satysfakcjonującej relacji. Cztery Filary: wspólny rozwój osobisty, niezachwiane zaufanie, głęboka przyjaźń oraz wspólne marzenia i wizja, są esencją każdego związku, który przetrwa próbę czasu i przeciwności losu.

Dobry związek to nie tylko wspólne chwile, ale też zaufanie, wsparcie, rozwój i dzielenie się marzeniami. To świadoma praca obu partnerów, która przynosi niesamowite korzyści i ogromną dumę. Polskie pary coraz śmielej podążają tą drogą, dążąc do trwałej i satysfakcjonującej relacji. A kluczem do tego są te cztery filary.

Dążenie do rozwijania tych fundamentalnych filarów nie tylko wzbogaca indywidualne życie każdego z partnerów, ale również umacnia więź między nimi.

Zachęcam każdego do refleksji nad tym, jak te filary manifestują się w Waszych związkach.

Wzmocnienie tych obszarów może być kluczem do trwałej, pełnej radości i satysfakcji relacji, w której oboje partnerzy wzrastają razem, ufając sobie nawzajem i dążąc do wspólnych celów. W końcu, związki są sercem naszego doświadczenia ludzkiego, a te filary stanowią fundament, na którym można zbudować niezłomne i pełne miłości partnerstwo.

W temacie związków i miłości warto obejrzeć również poniższy film.