3 Zielone Flagi w związku. Po czym poznać, że związek będzie trwały i szczęśliwy?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
28-08-2023

9 min

Jak rozpoznać dobry związek?

Jakie są sygnały świadczące o tym, że Wasz związek będzie szczęśliwy? Po czym poznać, że w Waszym związku jest „to coś”? Wybrałem dla Was 3 Zielone Flagi, czyli sygnały zapowiadające satysfakcjonującą i trwałą relację.

Sprawdźcie, czy w Waszej relacji pojawiają się te pozytywne sygnały.

Czy możecie je dodatkowo wzmocnić? Czy potraficie o nich rozmawiać z drogą osobą? Moim zdaniem zawsze warto pamiętać o tych sygnałach, ponieważ ich brak może zwiastować poważne problemy (rozstanie, zdrada, chłód emocjonalny).

1 – Wzajemny Szacunek

Wzajemny szacunek jest fundamentem zdrowego i trwałego związku. Bez szacunku nie ma związku, dla mnie to oczywiste. Tak naprawdę kiedy w związku nie ma szacunku, nic innego nie ma większego znaczenia. W relacji bez szacunku trudno mówić o szczęściu, satysfakcji i wzajemnym oddaniu.

Nie zbudujesz szczęśliwego związku z kimś, kogo nie szanujesz. Nie zbudujesz szczęśliwego związku z kimś, kto ewidentnie nie szanuje Ciebie.

Wzajemny szacunek buduje zaufanie.

Gdy oboje szanujecie siebie nawzajem, jesteście bardziej otwarci i uczciwi w swoich działaniach i słowach. Szacunek sprawia, że nie ranicie świadomie drugiej osoby.

Ludzie, którzy nie darzą siebie wzajemnym szacunkiem w momencie konfliktu, są skupieni na wygraniu kłótni bez względu na koszt emocjonalny tej wygranej. Szacunek sprawia, że nie wypowiadacie słów, których później będziecie żałować (gdy emocje już opadną).

Szacunek jest najlepszym lekarstwem na konflikty i kłótnie, bo pomaga we wzajemnym zrozumieniu i szukaniu rozwiązania dobrego dla obu osób. Szacunek w związku ważny jest również dlatego, że zapobiega próbom zmieniania drugiej osoby na siłę wedle własnego uznania. Kiedy mamy szacunek do drugiej osoby, wtedy pozwalamy jej naprawdę być sobą.

2 – Prawdziwa Przyjaźń

Przyjaźń w związku sprawia, że budujecie go na stabilnym i trwałym fundamencie. Przyjaźń jest powiązana z trwałością relacji. Dodatkowo umożliwia Wam stworzenie relacji na dużo głębszym poziomie.

Nie wyobrażam sobie tworzenia związku z kimś, z kim tak naprawdę nie lubimy spędzać czasu. Musicie lubić być ze sobą, a wtedy wszystko inne staje się łatwiejsze. Naprawdę trudno jest iść przez życie z wrogiem u boku. Jednak dużo łatwiej radzić sobie z trudnościami, kiedy mamy blisko przyjaciela.

Przyjaźń jest niedoceniana w związkach.

A to właśnie dzięki przyjaźni budujemy wzajemne zaufanie, bliskość i czerpiemy prawdziwą radość z bycia razem. Przyjaźń pomaga nam wytyczyć wspólną drogę. To właśnie dzięki przyjaźni zamieniamy nasze JA i TY na MY.

Wytyczenie wspólnego kierunku w życiu (cele, marzenia, wartości), to klucz do satysfakcjonującej i długotrwałej relacji. Jeżeli idziecie w życiu w tę samą stronę, wszystko dzieje się dużo szybciej. Jeżeli każde z Was ciągnie we własną stronę, zamiast iść do przodu, ciągle się tylko szarpiecie (walka o dominację i władzę).

Przyjaźń w związku to najlepsza polisa ubezpieczeniowa.

Prawdziwa przyjaźń oznacza, że jesteście gotowi wspierać się nawzajem w trudnych chwilach. Jako przyjaciele, macie nawzajem na siebie wpływ i możecie być oparciem podczas kryzysów czy problemów życiowych.

3 – Wymienność Ról

Trzecia Zielona Flaga opiera się na wcześniejszych, czyli wymienność ról budujemy na wzajemnym szacunku i przyjaźni. W wymienności ról chodzi o to, że każdy z partnerów ma prawo do słabszych chwil bo wie, że druga osoba pomoże mu przez to przejść. Przykładowo podczas choroby jednego z partnerów, drugi może przejąć rolę opiekuna i wspierać partnera w trudnym czasie.

Raz ja jestem na górze, a raz jesteś na górze Ty.

Kiedy wymieniamy się rolami, lepiej rozumiemy siebie i swoje potrzeby, a więc możemy dużo lepiej wspierać się nawzajem. Zrozumienie i empatia są ważnymi składnikami dobrego związku. Wymienność ról warto stosować w małych i codziennych sprawach oraz w tych dużych i poważnych życiowych kryzysach (np. choroba, utrata pracy).

Partnerzy, którzy potrafią przejmować różne role, są bardziej skłonni do ciągłego poprawiania jakości wspólnego życia. Bo to właśnie dzięki wymienności ról możemy spojrzeć na to, z czym na co dzień zmaga się nasza ukochana osoba i w ten sposób możemy jej pomóc (znaleźć nowe rozwiązanie).

Bardzo ścisły podział ról w związku nie jest dobry, ponieważ związany jest często z postawą: ja już taki jestem, ja się tym nie zajmuję i zajmować nie będę, ja się nigdy nie zmienię. Taka postawa oznacza brak elastyczności, co w dzisiejszym bardzo zmiennym świecie oznacza często poważne problemy.

Czy dostrzegacie te 3 Zielone Flagi w związku?

Warto stale dbać o Zielone Flagi w związku. To nie jest tak, że szacunek, przyjaźń i chęć do wymieniania się rolami, jest nam dane raz na zawsze. W dobrych związkach ludzie wiedzą, że o te wszystkie zielone flagi trzeba dbać i czasem postarać się trochę bardziej, niż mamy na to ochotę.

Związki, którymi rządzi przypadek, to zazwyczaj związki nieudane. Związki, w których partnerzy świadomie dbają o swoją relację, to zazwyczaj związki z dużo większą szansą na szczęśliwe życie.

Pamiętajcie, że o związek trzeba dbać wspólnie, bo bardzo trudno jest walczyć o szczęście w pojedynkę. Kiedy nie możesz liczyć na drugą osobę, przyjdzie taki moment, że zabraknie Ci sił i nie będzie już komu walczyć o ten związek.

Związek zawsze tworzą dwie osoby i dwie osoby powinny o związek dbać.

Zapraszanie dla Ciebie

Zapraszam Cię na mój Instagram: https://www.instagram.com/patrykwojcikpsychologianawynos/

Znajdziesz tam ciekawe podpowiedzi ze świata psychologii i rozwoju osobistego, które pomogą Ci stworzyć lepszy związek i wpłyną pozytywnie na Twoje codzienne życie.