Dlaczego Narcyz próbuje Cię zmienić? Co się z Tobą stanie, jak ulegniesz Narcyzowi?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
21-01-2023

9 min

Okruchy nadziei i "Dobre Dni"

Jeżeli Twój partner jest narcyzem, to pierwsze pytanie jakie powinnaś sobie zadać, związane jest z tym, czy nadal żyjesz nadzieją?

Czy nadal próbujesz wmówić sobie (a często też innym osobom), że ON w końcu zrozumie i się zmieni.

Twoją nadzieję podsycają myśli o tym, że jak wytrzymasz jeszcze trochę, to na pewno będzie lepiej.

Na jaką zmianę liczysz najczęściej?

Chciałabyś, aby w końcu Twoje słowa do niego dotarły. Chciałabyś, aby zrozumiał, że tak boleśnie rani Cię swoim zachowaniem, słowami, ciągłą krytyką i wtykaniem każdego najmniejszego błędu.

Chciałabyś, aby było jak dawniej.

Przecież ten związek był inny na początku. Przecież ON był inny na początku.

Przecież wydawało Ci się, że jesteście szczęśliwi.

Narcystyczny partner dba o to, abyś żyła nadzieją.

Rzuca Ci ochłapy szczęścia, a Ty wierzysz, że to jakiś przełom. Pamiętaj, że w każdym związku z narcystyczną osobą pojawiają się "Dobre Dni", które jednak szybko się kończą.

To kolejna forma manipulacji Twojego narcyza, ponieważ ON dobrze wie, że musisz żyć nadzieją, abyś zgadzała się na to wszystko.

Narcyz się nie zmieni - to TY masz się zmienić

Narcyz lubi wygodne życie. Dlatego oczekuje od Ciebie pełnego poświęcenia.

Na początku związku wyglądało to inaczej, ponieważ ON chciał jak najszybciej zdobyć Twoje zaufanie i zaangażowanie. Narcyz wie, że jak mu ulegniesz i zaangażujesz się w ten związek, to będzie mógł Cię zmieniać zgodnie ze swoimi zachciankami.

Narcyz jest mistrzem dawania iluzorycznego wyboru

Ludzie z osobowością narcystyczną są mistrzami manipulacji. To najczęściej manipulacja w białych rękawiczkach, która początkowo wygląda bardzo niewinnie.

Kiedy żyjesz z narcyzem możesz przez długi czas mieć poczucie, że masz wpływ na ten związek i Wasze wspólne życie.

Jednak Twój wpływ jest tylko iluzją.

Kiedy żyjesz tak jak narcyz chce, to masz wybór, który on z góry zaplanował. Jednak kiedy chcesz postawić na swoim, zaczyna się piekło.

Brak empatii i najbardziej bolesne słowa, jakie możesz usłyszeć

W przypadku narcystycznych zaburzeń osobowości brak empatii jest czymś oczywistym.

Narcyz żyje w przekonaniu, że to on jest najważniejszy i dlatego ma prawo decydować o wszystkim. Jego postawa życiowa jest prosta: albo będzie po mojemu, albo wcale nic nie będzie.

ON nigdy nie zawaha się, aby powiedzieć Ci słowa, których nigdy nie zapomnisz. Krytyka, poniżanie, podcinanie skrzydeł to codzienność osób żyjących w związku z narcyzem.

Ty naprawdę często zastanawiasz się, jak ON może być tak nieczuły.

Patrzysz na jego zachowanie z własnej perspektywy, dlatego nie możesz go zrozumieć. Kiedy zaakceptujesz, że narcyz nie ma empatii, nie ma dla Ciebie życzliwości i ciepła, to może w końcu pozbędziesz się choć części złudnej nadziei, że ON się zmieni.

To TY masz się dla Niego zmienić.

Narcyz ma konkretny plan na Wasz związek. Dla niego wszystko jest jasne i oczywiste, a podział ról jest sztywny i niezmienny.

ON ma w tym związku błyszczeć i decydować o wszystkim.

A Ty masz żyć w cieniu, bo w ten sposób on będzie robił to, na co tylko będzie miał ochotę.

Jeżeli nie chcesz zaakceptować życia w cieniu, on pomoże Ci zrozumieć, że to dla Ciebie jedyna szansa. A kiedy już staniesz się cieniem, narcyz nie wypuści Cię z tego mroku.

Darmowy test - czy ON jest Narcyzem?

Jeżeli chcesz się upewnić, czy jesteś w związku z Narcyzem, wykonaj mój darmowy test. Znajdziesz w nim pytania, których używam na co dzień w pracy z klientami.

Aby wykonać darmowy test kliknij TU.

Jak powiedzieć DOŚĆ, kiedy nie masz na to siły?

Narcyzm bywa podstępny i ujawnia się na różne sposoby. Bardzo często nie mamy świadomości z kim wchodzimy w związek, ponieważ sygnały ostrzegawcze łatwo przegapić, kiedy kierujemy się głównie emocjami.

Kiedy zaczyna do Ciebie dochodzić, że jednak w tym związku jest coś nie tak, jesteś już tak uwikłana w tę relacje emocjonalnie, że nie wiesz jak się wydostać. To właśnie pułapka, którą zastawił na Ciebie narcyz.

Czułaś się wyjątkowa, czułaś że żyjesz, czułaś że w końcu będziesz szczęśliwa.

A ON Ci to wszystko odebrał.

Nie zrobił tego przez przypadek. To świadoma manipulacja.

Ten pozytywny początek Waszej relacji miał być dla Ciebie obietnicą życia, na jakie możesz zasłużyć.

Jeżeli chcesz takiego życia, musisz jedynie ulegać i zmieniać się tak, jak narcyz chce Cię zmienić.

Problem w tym, że jego oczekiwania nigdy się nie kończą. ON chcę Cię zmieniać na każdym kroku. A jego pomysły są często sprzeczne ze sobą.

To narcyz ustala reguły i zasady, które później zmienia, aby pokazać Ci, że jednak nie zasługujesz na jego miłość.

To właśnie dlatego kolejny raz zaciskasz zęby i ulegasz. Bo Ty naprawdę masz nadzieję, że ON w końcu będzie zadowolony i że w końcu będzie jak dawniej, że będziecie szczęśliwi.

Zobacz dokładnie ten mechanizm: na początku ON daje Ci nadzieję na dobre życie. Później Ci to odbiera i Ty zaczynasz się starać, aby odzyskać to, co straciliście. ON podsyca nadzieję, że masz szansę na lepsze życie, tylko musisz się jeszcze mocniej postarać.

Jednak tak naprawdę nigdy nie będzie już jak dawniej. Narcyz znudził się takim życiem. Dla niego był to jedynie etap, w którym Cię urabiał.

W Twojej głowie zostały tylko wspomnienia tych dawnych radosnych chwil, które dodatkowo narcyz wykorzystuje do manipulacji. ON lubi przypominać Ci, jak byłaś szczęśliwa, aby kolejny raz podsycić Twoją nadzieję.

To ważne, żebyś miała tego świadomość. Wiem, że trudno jest to zaakceptować.

Życie z narcyzem wpływa na Ciebie negatywnie na różnych poziomach.

Z każdym dniem maleje Twoje poczucie własnej wartości, spada Twoja samoocena. Bywają momenty, że masz trudności w zrozumieniu samej siebie (dlaczego ja się na to wszystko zgadzam).

Aby uwolnić się od narcyza, musisz najpierw uwolnić się od życia złudną nadzieją

Już dziś zadaj sobie pytanie, czy z całą pewnością możesz przyznać, że nie wierzysz, że narcyz zmieni swoje zachowanie?

Czy jesteś świadoma, że ON nie przestanie Cię ranić?

Jeżeli masz choć cień wątpliwości, a w Twojej głowie pojawia się ten mały promyk nadziei, że jednak będziecie szczęśliwi to pamiętaj, że nadal jesteś pod wpływem jego narcystycznych manipulacji.

Pierwszy krok do wolności, to pozbycie się fałszywej nadziei

To może wydawać Ci się na początku trudne. Jednak pozbycie się fałszywej nadziei, która jest jednym z najważniejszych elementów narcystycznych manipulacji, to pierwszy krok do wolności.

Narcyz się nie zmieni. To Ty masz się zmienić dla niego i wedle jego pomysłu.

Ale czy naprawdę tego chcesz? Czy naprawdę chcesz żyć w cieniu? Czy potrafisz zapomnieć o wszystkim, co jest dla Ciebie ważne i pozwolić, aby to ON decydował o Waszym życiu?

Zmierz się z tymi pytaniami. Twoja odpowiedź uświadomi Ci, w jaki trudnej możesz być sytuacji.

Jak uwolnić się od Narcyza?

Jeżeli chcesz zrozumieć inne narcystyczne zachowania i chcesz się przed nimi obronić, zapraszam Cię na szkolenie "Jak rozpoznać Narcyza?".

Znajdziesz tam opis wszystkich narcystycznych zachowań, na które musisz uważać.

Aby uwolnić się od Narcyza, trzeba najpierw zrozumieć w jaki sposób manipuluje on Twoimi emocjami, uczuciami i wykorzystuje przeciwko Tobie pozytywne wspomnienia.

Zapraszam na szkolenie: https://www.psychologianawynos.pl/jak-rozpoznac-narcyza