Po czym poznasz NARCYZA? 4 sygnały świadczące, że to narcyzm (Osobowość Narcystyczna)

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
07-01-2023

6 min

Dlaczego narcyzm tak nas fascynuje?

Nie jesteś tu przez przypadek. Trafiłeś lub trafiłaś w swoim życiu na narcyza i wiesz, że nie było to miłe doświadczenie.

Chcesz zrozumieć, dlaczego narcyz jest osobą, która początkowo wydaje się idealna do związku, ale później stara się przejąć całą kontrolę nad tym związkiem i Twoim życiem.

Pewnie nie raz czytałaś już na temat narcystycznych zaburzeń osobowości. Temat narcyzów jest opisywany na wielu stronach i omawiany na wielu filmach. Problem w tym, że to wszystko bełkot i powielanie tych samych sloganów.

Czas w końcu rozprawić się z narcyzmem!

Jednak najpierw musisz poznać swojego wroga.

Czym jest narcyzm? Tak w telegraficznym skrócie.

Narcyz to zapatrzony w siebie, niedojrzały emocjonalnie człowiek, który zrobi wszystko, aby choć przez chwilę być szczęśliwym. Oczywiście za jego szczęście płacą słono jego najbliżsi, ale z tego faktu narcyz wcale nie robi sobie wyrzutów.

Człowiek z osobowością narcystyczną jest pozbawiony empatii. Jedynie w początkowej fazie znajomości, kiedy chce szybko zdobyć Twoje zaufanie, pokazuje się jako ktoś wyjątkowo dobry.

To jednak tylko narcystyczna gra pozorów

Kiedy już narcyz zdobędzie Twoje zaufanie, zaczyna pokazywać kim jest naprawdę.

Jest to osoba, która wymaga ciągłego adorowania i podziwiania. Musisz skupiać na niej stale swoją uwagę i zabiegać o jej względy, a ona i tak w końcu się znudzi, bo Twoja uwaga i miłość jej nie wystarczy.

Nie oszukuj się, narcyz nie kocha Ciebie, narcyz kocha wyłącznie siebie

Narcyz cierpi na nadmierną potrzebę bycia podziwianym.

Dodatkowo jest święcie przekonany o swojej wyjątkowości. Każde, nawet najmniejsze osiągnięcie potrafi rozdmuchać do rangi mistrzostwa świata.

Chwali się swoimi talentami, choć tak naprawdę wielu tych talentów nie ma, bo nie ma cierpliwości by rozwijać swoje zdolności.

Narcyz w związku będzie Ci wmawiał, że bez niego sobie nie poradzisz w życiu.

Narcyz w pracy będzie uważał, że to on odpowiada za sukcesy całej firmy, że tylko on się liczy.

Widzisz więc wyraźnie, że narcyz cierpi na manię wielkości. Jednak pamiętaj, że samoocena narcyza tylko z pozoru jest wysoka. Tak naprawdę jest to przelękniony człowiek, który boi się krytyki i porażki. Narcyz cierpi na niestabilne poczucie własnej wartości, dlatego tak agresywnie reaguje na sytuację, w której ktoś wytyka mu błąd.

Narcyz wykorzystuje innych do osiągnięcia własnych celów

Jest wiele cech i zachowań opisujących narcyza. Jednak musisz pamiętać, że jest to osoba bezwzględna, która kieruje się w życiu zasadą "po trupach do celu".

To naprawdę straszne, kiedy ktoś Ci bliski nie interesuje się Twoim szczęściem i Twoimi potrzebami, bo tak mocno jest zapatrzony na czubek własnego nosa i realizację swoich własnych marzeń.

Związek z narcyzem to piekło

Wie o tym każdy, kto zaufał, zakochał się, a później cierpiał, kiedy już narcyz znalazł sobie inną ofiarę.

Osoby narcystyczne w związkach bywają zazdrosne, zaborcze i bardzo często stosują podwójny standard. Narcyz może robić co chce, bo uważa, że jego szczęście jest najważniejsze. Partner lub partnerka ma wiele nakazów i zakazów, które wedle swojego widzimisię wyznacza narcyz.

Życie w związku z osobą narcystyczną jest bolesne, ponieważ taka osoba nie ma dla nas ciepła, życzliwości, bo cierpi na brak empatii nawet w stosunku do najbliższych osób. Nawet jak starały się z całych sił sprostać wymaganiom osoby narcystycznej, to ona i tak nigdy do końca nie jest zadowolona.

Narcyz nie wyciągnie do Ciebie pomocnej dłoni

Kolejną cechą charakteryzującą narcyza, jest jego bardzo szybkie wycofanie się z relacji, kiedy to Ty masz problemy i oczekujesz jego pomocy. Narcyz nie lubi komplikować sobie życia, dlatego szybko obróci się na pięcie i zniknie z Twojego życia, jeżeli będziesz miała kłopoty.

To przykre, bo właśnie w tym najtrudniejszym momencie próby możesz przekonać się, że zaufałaś niewłaściwej osobie. Jednak narcyz myśli wyłącznie o własnym szczęściu i wygodzie, dlatego bez poczucia winy odwraca się od bliskich, którzy potrzebują jego wsparcia.

Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu

Narcyz jest przekonany o własnej wielkości i wyjątkowości, dlatego nigdy nie przyzna się do błędy lub porażki. Natomiast bardzo chętnie zrzuci winę za swoje problemy na kogoś innego.

Wdzięczność, a także zwykłe słowo "dziękuję" to coś całkowicie niezrozumiałego dla narcyza. Wykorzystuje jedynie oznaki wdzięczności w momencie, kiedy próbuje kimś manipulować.

Szczera wdzięczność jest mu całkowicie obca.

Cokolwiek zrobisz, narcyz Cię zrani i porzuci

Pamiętaj, że nie możesz liczyć ze strony narcyza na emocjonalne wsparcie. On będzie oczekiwał specjalnego traktowania, natomiast nie otrzymasz za nie nic w zamian.

Bardzo często zazdrość przepełnia narcyza, który nie może pogodzić się z tym, że to ktoś inny jest w centrum uwagi i odnosi sukcesy. Właśnie dlatego nawet najbliższym osobom jest skłonny rzucać kłody pod nogi, zdradzać ich sekrety i poniżać (często robi to niby w niewinnych żartach).

Arogancja, wyniosła postawa, szukanie kozła ofiarnego, to wszystko typowe zachowania narcyza.

Narcyz szuka często kogoś, z kim może się porównywać. Oczywiście to on zawsze wychodzi zwycięsko z tych porównań. To właśnie jeden ze sposobów na poniżanie innych, które stosuje aby pompować swoje Ego.

Objawy narcyzmu mogą być różne. Nie ma jednak wątpliwości, że to zaburzenie psychiczne wpływa negatywnie na życie wielu osób z otoczenia narcyza. Szczególnie chodzi tu osoby, które emocjonalnie związały się z narcyzem i nie potrafią uwolnić się spod jego wpływu. 

Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać narcyza?

Zapraszam Cię na moje szkolenie wideo "Jak rozpoznać narcyza?". Dowiesz się tam jakie są najważniejsze sygnały ostrzegawcze świadczące o narcyzmie oraz jakie zachowania muszą się pojawią, aby stwierdzić, że ktoś jest narcyzem.

Więcej informacji o szkoleniu:

https://www.psychologianawynos.pl/jak-rozpoznac-narcyza