W jaki sposób manipuluje Narcyz? 2 techniki manipulacji

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
08-08-2023

5 min

Piekło za zamkniętymi drzwiami

Życie z narcyzem jest bardzo trudne i bolesne. Kiedy zaczynasz widzieć prawdę, trudno Ci uwierzyć, że mogłaś to wszystko tak długo wytrzymać. Trudno Ci zrozumieć, że wcześniej nie widziałaś jego kłamstw i manipulacji. On już od dawna przekraczał Twoje granice, ale nie dopuszczałaś do siebie tej myśli.

Jednak nie możesz wpaść teraz w spiralę obwiniania samej siebie, bo toksyk wykorzysta Twoje negatywne emocje przeciwko Tobie. To, że masz w sobie złość, a nawet nienawiść wcale nie jest niczym złym, ponieważ może być to dla Ciebie najlepsza motywacja do walki o odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Narcyz tak łatwo Cię nie wypuści ze swoich sideł, ponieważ dla niego obecna sytuacja była bardzo wygodna. Dlatego Ty musisz nauczyć się rozpoznawać techniki manipulacyjne, które narcyz może stosować przeciwko Tobie.

1 – Narcyz wmawianie Ci, że to wszystko Twoja wina

Narcyz lubi wchodzić w rolę ofiary i odwracać całą sytuację przeciwko Tobie. Obwinia Cię o wszystko, zarzuca Ci nawet manipulacje. Zdarzają się też przypadki, że on zarzuca Ci nawet, że to Ty jesteś narcyzem.

Ta forma manipulacji ma jeden cel. Narcyz chce, żebyś poczuła niepewność. Chce, żebyś wątpiła w swoje myśli, zachowania i emocje. Wszystko sprowadza się do tego, że masz zacząć myśleć, że naprawdę z Tobą jest coś nie tak, że to Ty masz problemy.

Niestety ten mechanizm działa bardzo skutecznie, ponieważ jeżeli narcyz na każdym kroku pokazuje Ci, że to wszystko Twoja wina, to w końcu zaczniesz się zastanawiać, czy on przypadkiem nie ma racji. Skoro takie sytuacji stale się powtarzają, może naprawdę masz problem.

Narcyz chce zrobić Ci mętlik w głowie, abyś miała wątpliwości co do kontrolowania samej siebie (swoich emocji, słów, zachowań). Czym większe ziarno wątpliwości zakiełkuje w Twojej głowie, tym większy sukces odniesie manipulujący narcyz. Nie pozwól mu na to!

2 – Narcyz wpędza Cię w poczucie winy

Poczucie winy to w arsenale narcyza jedna z najpotężniejszych broni, za pomocą której steruje Twoimi decyzjami i zachowaniami. To właśnie poczucie winy sprawia, że on może przekraczać bezkarnie Twoje granice.

Warto wiedzieć, że on stale podsyca Twoje poczucie winy, aż w końcu zaczniesz sobie wmawiać, że wszystko robisz źle.

On wmawia Ci, że nie radzisz sobie w tych aspektach życia, które są dla Ciebie ważne. Mówi, że jesteś złą matką. Mówi, że tylko z Tobą ma takie problemy, bo z wcześniejszą partnerką układało mu się dużo lepiej. Mówi, że wszystkim musi się sam zająć i że wszystko jest na jego głowie, a Ty jesteś bezradna jak dziecko.

Jednak to wszystko kłamstwo.

To wszystko manipulacja, która ma wywołać w Tobie poczucie winy. Jeżeli uwierzysz w te kłamstwa, w końcu zaczniesz brać na siebie winę za wszystko. Zaczniesz obwiniać się o kłótnie. Zaczniesz obwiniać się za jego zły nastrój i kiepski humor. A nawet możesz się obwiniać za to, że on nie okazuje Ci miłości, bo nie zasługujesz na jego miłość.

Kiedy on wzmacnia Twoje lęki i podsyca poczucie winy, stwarza sytuacje, w których to Ty musisz za wszystko przepraszać i chodzić wokół niego na paluszkach. W takiej sytuacji narcyz będzie też oczekiwał zadośćuczynienia, bo skoro bierzesz winę na siebie, to musisz też zapłacić za swoje błędy.

W jaki sposób manipuluje Narcyz?

Jak widzisz narcyz manipuluje najczęściej Twoimi emocjami. Doskonale wie, za jaką strunę pociągnąć, aby wywołać emocje, których w danej sytuacji potrzebuje. To właśnie za pomocą emocji narcyz steruje Twoim zachowaniem, a często nawet sposobem myślenia.

Narcyza nie obchodzi, że manipulacja emocjonalna jest dla Ciebie bolesna.

On nie przejmuje się Twoim cierpieniem, a raczej wykorzystuje je przeciwko Tobie. W arsenale narcyza znajdziemy szereg zagrywek, które służą mu do manipulacji emocjonalnej: karanie ciszą (ciche dni), ciągłe grożenie odejściem, przedłużanie i podsycanie konfliktów, bagatelizowanie Twoich uczuć.

Pamiętaj, że pierwszym krokiem do obrony przed manipulacja narcyza, jest świadomość z jakich zagrywek (schematów) on korzysta. Możesz w ten sposób rozszyfrować narcyza i odebrać mu broń, z której tak skutecznie korzystał.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić, zapraszam Cię do mojego szkolenia w formie wideo (poradnik) „Jak rozpoznać Narcyza?”. Znajdziesz tam opis wszystkich najpopularniejszych schematów narcystycznego zachowania i nauczysz się je rozpoznawać.

Zachęcam też do obejrzenia filmu na temat innych manipulacyjnych zagrywek osób toksycznych: 4 rodzaje manipulacji. Jak rozpoznać nieczyste taktyki manipulacji? (GASLIGHTING)

Link do filmu: https://youtu.be/QuHAwI1zaLs