Każdy, kto żyje z narcyzem, wie, że czas urlopu, świąt czy innej okazji związanej z dniami wolnymi to czas pełen napięcia. Narcyz potrafi odebrać każdy szczęśliwy moment, w którym moglibyśmy się zrelaksować i odpocząć.
W takich dniach zamiast relaksu, doświadczamy dodatkowej dawki stresu i musimy pilnować się na każdym kroku. Niestety, ten schemat powtarza się u wielu par, sprawiając, że zamiast radosnych wspomnień z wolnych dni, pozostają jedynie nerwy i frustracja.
Czym narcyz może zatruć każdy moment spędzany wspólnie? W tym artykule przyjrzymy się kilku kluczowym zachowaniom, które sprawiają, że życie z narcyzem staje się szczególnie trudne podczas czasu wolnego (np. długi weekend, wyjazd rodzinny czy święta).
Dowiesz się, jak narcyz manipuluje, obraża się, potrzebuje stałej adoracji oraz jak jego nieprzewidywalne zachowania mogą prowadzić do napięć i konfliktów. Znajdziesz tu również kilka praktycznych wskazówek, jak rozpoznać ten schemat narcystycznego zachowania, który odbiera Ci szansę na relaks i odpoczynek.
Życie z narcyzem to ciągła niepewność i chaos, a planowanie wspólnego czasu wolnego może być wyjątkowo stresujące. Narcyz potrafi skutecznie sabotować wszelkie plany, sprawiając, że nawet najprostsze wyjazdy czy spotkania rodzinne stają się źródłem konfliktów i frustracji.
To dla niego wspaniała okazja do tego, by przekonać się, czy nadal ma pełną kontrolę w związku. W ten sposób czuje, że jest w centrum uwagi i że jego zdanie liczy się najbardziej. Niestety odbija się to na najbliższych osobach, czego narcyz już nie bierze pod uwagę.
Narcyz może z byle powodu rozpętać awanturę, często tuż przed ważnym wydarzeniem, czy wyjazdem. Może to być coś tak błahego jak niewłaściwy ton głosu lub błaha uwaga, którą narcyz interpretuje jako atak.
Każdy kto żyje w takim związku wie, że naprawdę niewiele trzeba, by odwołać długo planowany wyjazd. To bardzo przykra sytuacja, kiedy czekasz na coś dla Ciebie bardzo ważnego, a ON w jednej chwili może zdeptać Twoje plany i potrzeby.
Gdy plany nie idą po myśli narcyza, z pewnością obwinie on Ciebie za wszelkie niepowodzenia. Może też obwinić dzieci lub kogokolwiek, kto akurat nawinie się mu pod rękę. Jest też pamiętliwy i taką sytuację może rozpamiętywać przez bardzo długi czas i używać jej jako kolejną formę manipulacji.
Narcyz jest specjalistą w obarczaniu winą za coś, nad czym absolutnie nikt nie miał kontroli. Może to być spóźnienie, źle dobrany termin wyjazdu czy nawet pogoda. Właśnie w takich sytuacjach czujesz największą bezsilność, bo tak naprawdę nie wiesz, co zrobić w przyszłości (nie ma dobrego wyjścia z tej sytuacji).
Narcyz nigdy nie przyzna się do własnych błędów i zawsze znajdzie sposób, by przerzucić winę na Ciebie, co dodatkowo potęguje Twoje poczucie stresu i frustracji. Bardzo częstą sytuacją jest również próba wymuszenia przeprosin. To klasyczna sytuacja, w której narcyz rozpęta awanturę, za którą Ty musisz później przepraszać. On robi bałagan, który Ty zawsze musisz sprzątać.
Nigdy do końca nie wiesz, czy narcyz faktycznie pojedzie z Tobą na wydarzenie rodzinne czy inny zaplanowany wyjazd. Często do ostatniej chwili trzyma Cię w niepewności, a później nagle stwierdza, że w takich emocjach nie ma ochoty nigdzie jechać.
On uwielbia być w centrum uwagi. Kiedy Ty go pytasz, czy z Tobą pojedzie. Kiedy Ty go prosisz i przekonujesz. To sytuacja, w której on ma poczucie pełnej kontroli nad sytuacją. Ciągle zmienia zdanie i obserwuje Twoje reakcje. To niestety bardzo bolesna manipulacja emocjonalna.
Narcyz ma nieustanną potrzebę skupiania na sobie uwagi. Podczas wspólnych planów może wchodzić w rolę ofiary, teatralnie odgrywać scenki i wywoływać dramaty, aby zwrócić na siebie uwagę wszystkich wokół.
Często robi to kosztem dobrej atmosfery i przyjemności innych uczestników wydarzenia.
W jednej chwili potrafi popsuć dobry wyjazd, ponieważ chce nagle zmienić plany, na które wcześniej wszyscy się zgodzili. Nawet jak odpuści i zgodzi się ostatecznie na realizację tych planów, to zadba o to, aby wszyscy widzieli jego niezadowolenie (obrażanie się, ignorowanie innych, ostentacyjne zachowania).
Częstym zachowaniem narcyza jest zapominanie o ustalonych planach. Gdy do niego dzwonisz, on zaskoczony mówi, że zapomniał – kolejny już raz. Czekasz na niego, a on się nie pojawia, ignorując ustalenia.
Takie zachowanie nie tylko psuje wspólne chwile, ale również wprowadza ogromny stres i zniechęcenie.
To kolejna sytuacja, w której narcyz pokazuje, że dla niego czymś normalnym są podwójne standardy.
On ustala zasady, których Ty masz się trzymać, ale on ma swoje własne zasady, które w każdej sytuacji może łamać. On w swoim świecie może robić co chce i zmieniać zdanie kiedy chce, a Ty masz się do tego dostosować.
Narcyz może w ostatniej chwili zmienić zdanie – odmówić wyjazdu lub zacząć wymagać zmiany planów według swoich upodobań. Może nagle stwierdzić, że wyjazd do rodzinnego domu nie jest dla niego atrakcyjny i zamiast tego chce pojechać w inne miejsce.
Narcyz pokazuje, że relacja jest dla niego sposobem na realizację swoich własnych potrzeb i zachcianek. Jednak potrzeby i pragnienia partnerki/partnera się dla niego nie liczą.
Związek z narcyzem początkowo może nie być konfliktowy, jeżeli druga osoba jest w niego zapatrzona i zgadza się na zrezygnowanie ze swoich planów (usuwa się w cień). Jednak kiedy domagasz się, aby Twoje potrzeby były zauważone, konflikt i presja zaczyna się zaogniać.
Życie z narcyzem wymaga ogromnej cierpliwości i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Ważne jest, aby nauczyć się stawiać granice i dbać o swoje potrzeby, mimo manipulacji i dramatów ze strony narcyza.
Warto również poszukać wsparcia u bliskich lub profesjonalistów, którzy pomogą Ci lepiej zrozumieć i zarządzać tą trudną relacją.
Jeżeli tak naprawdę nie wiesz, czy żyjesz z osobą narcystyczną, czy też Wasze problemy wynikają zupełnie z innego źródła, wtedy nie możesz przyjąć skutecznej strategii radzenia sobie z tą trudną sytuacją.
Właśnie dlatego przygotowałem kurs online „Jak rozpoznać Narcyza?”, w którym tłumaczę 8 schematów narcystycznego zachowania, które trzeba nauczyć się rozpoznawać.
Przygotowałem ten kurs w oparciu o moje doświadczenie w pracy z klientami indywidualnymi, którzy żyją lub żyli w relacji z osobą narcystyczną. Każdy ze schematów opisałem wieloma zachowaniami z życia codziennego, aby każdy uczestnik kursu mógł nauczyć się szukać tych zachowań we własnej relacji.
Jeżeli masz dość już tego ciągłego stresu i presji związanej z urlopami, świętami, dniami wolnymi itd., to zapraszam Cię na moje szkolenie.
Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na indywidualną prace z psychologiem (bo np. narcyz ich kontroluje), dlatego ten kurs będzie dla Ciebie najlepszym pierwszym krokiem, który jest w zasięgu Twoich możliwości.
Pozdrawiam,
Patryk Wójcik – psycholog.