Narcystyczna Gra: Życie Pełne Ukrytych Tajemnic

Patryk Wójcik - psychologia na wynos
20-08-2023

6 min

Narcyz i jego Świat Ukrytych Tajemnic

Kiedy żyjesz w związku z narcyzem, wszystko to co ważne i bolesne dzieje się w ukryciu. Narcyz żyje w dwóch równoległych rzeczywistościach. Pierwsza związana jest ze światem pozorów i kłamstw, którymi narcyz karmi otoczenie zewnętrzne. Druga rzeczywistość rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami Waszego domu, gdzie tylko Ty widzisz jego prawdziwą twarz skrywaną pod maską.

Królestwem narcyza jest gra pozorów.

Idealny mąż / partner. Idealny tatuś. Idealny pracownik i przyjaciel. Słowem idealny człowiek, z którym życie powinno być wyjątkowo udane.

Dobrze jednak wiesz, że to tylko fałszywa i zakłamana rzeczywistość, w którą niestety na początku tej relacji uwierzyłaś. Kiedy pojawiło się zaangażowanie i uczucia z Twojej strony, ON kawałek po kawałku pokazywał Ci swoje prawdziwe oblicze. Jednak Ty nie potrafiłaś lub nie chciałaś tego zauważyć, póki jeszcze był czas.

Kiedyś wydawało Ci się, że jest pewny siebie, ujmujący, czarujący i doskonale potrafi odnaleźć się w każdym towarzystwie. Teraz wiesz, że to tylko błyszcząca fasada, która ma odwrócić uwagę od tego, kim jest naprawdę: zimnym, wyrachowanym i bezwzględnym człowiekiem, który zrobi wszystko, aby osiągnąć swoje własne cele.

Wstyd – emocja, którą znasz najlepiej żyjąc z narcyzem.

To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami jest Twoją tajemnicą. Ukrywasz to nawet przed bliskimi, bo wstydzisz się tego, że ON traktuje Cię w tak podły sposób. Jednak to nie jedyna oznaka wstydu, ponieważ żyjąc z narcyzem, wstyd jest emocją, którą znasz aż nazbyt dobrze.

Wstydzimy się, kiedy narcyz zakłada swoją maskę i wkracza do rzeczywistości społecznej.

Widzisz jak na dłoni, jak kłamie i manipuluje innymi, a jednocześnie nic nie możesz z tym zrobić, bo z powodu emocji, którymi go darzysz, grasz w jego grę i zachowujesz pozory przed światem. Wstydzisz się jednak za niego i za siebie.

Wstydzisz się tego, że nie bronisz się przed jego atakami.

Milczysz, bierzesz winę na siebie, a czasem nawet przepraszasz za awanturę, którą to ON nakręcił. Wstydzisz się swojej bierności, kiedy Twoje granice psychiczne, fizyczne i emocjonalne są przez niego brutalnie przekraczane. Wstydzisz się własnej bezsilności i braku reakcji.

Wstydzisz się, bo doskonale zdajesz sobie sprawę, że już dawno powinnaś uwolnić się z tej toksycznej relacji, a jednak nadal żyjesz nadzieją, że ON się zmieni i wynagrodzi Ci wszystkie krzywdy. Wstydzisz się, że jesteś w pewnym stopniu uzależniona od niego emocjonalnie lub bawet finansowo.

Pamiętaj jednak, że to nie jest Twoja wina!

To nie jest zwykły wstyd. To wstyd, który narcyz cały czas w Tobie podsyca. To wstyd wynikający z jego podłych manipulacji. To wstyd, za pomocą którego ON stara się Cię kontrolować.

Właśnie ten wstyd sprawia, że tak trudno Ci mówić innym osobom o swojej sytuacji. To właśnie ten wstyd blokuje Cię przed szukaniem pomocy. Ten wstyd trzyma Cię w toksycznej pułapce, z której trudno wydostać się wyłącznie o własnych siłach.

Czas przełamać ten wstyd.

Czas nauczyć się mówić o tym, czego doświadczasz w tym „idealnym” związku na co dzień. Nie oczekuj, że wszyscy to zrozumieją. Nie oczekuj, że każdy będzie chciał Ci pomóc. Uwierz jednak, że kiedy zaczniesz mówić, w końcu znajdzie się ktoś, kto poda Ci pomocną rękę.

Kiedy zaczniesz mówić, będzie Ci też łatwiej zmierzyć się z powagą Twojej sytuacji i trudniej będzie Ci oszukiwać samą siebie. Przełamanie tabu i wyjście ze świata pełnych Narcystycznych Tajemnic, to pierwszy krok do uwolnienia się od narcyza.

Co zrobić, kiedy nie jesteś jeszcze gotowa mówić o swoich trudnych przeżyciach?

Zanim zaczniesz mówić o życiu z narcyzem, musisz sobie uświadomić, że nie tylko Ty doświadczasz tych wszystkich trudnych emocji. Kiedy zdasz sobie sprawę, że jest wiele innych osób, które cierpią w podobny do Ciebie sposób, przełamiesz swój pierwszy wstyd.

Czytaj artykuły i oglądaj filmy opisujące trudne życie z narcyzem w związku. Czytaj też komentarze. W ten sposób przekonasz się, że nie jesteś sama. Ułatwi Ci to mówienie o swoich traumach, ponieważ będziesz mieć świadomość, że ktoś naprawdę może Cię zrozumieć.

Ważne będą również historie osób, które nawet po wielu trudnych latach życia z narcyzem, w końcu odnalazły w sobie siłę i uwolniły się od niego. Musisz uwierzyć, że zasługujesz na lepsze życie i że takie lepsze życie jest możliwe.

Jak mówić o związku z narcyzem?

Jeżeli chcesz mówić otwarcie o tym, co dzieje się w Twoim związku z narcyzem, aby inni ludzie dobrze Cię zrozumieli, musisz wiedzieć jak opisać schemat narcystycznego zachowania. Może to nie być takie proste, ponieważ kiedy żyjesz z narcyzem, nie dostrzegasz pewnych powtarzających się wzorców (kłótnie, manipulacje, presja emocjonalna).

Chciałbym pomóc Ci w zrozumieniu i nazwaniu tych schematów. Dlatego przygotowałem poradnik wideo „Jak rozpoznać Narcyza?”, w którym opisuje 8 schematów narcystycznego zachowania i podaję bardzo wiele przykładów z codziennego życia moich klientów.

Ten materiał może Ci pomóc zobaczyć, zrozumieć i nazwać najpowszechniejsze zachowania narcyza. Mam nadzieję, że po przesłuchaniu całego programu, będzie Ci dużo łatwiej opisać swoją sytuację. W ten sposób wykonasz ważny krok w kierunku swojego nowego życia.

Tu znajdziesz więcej informacji na temat szkolenia wideo "Jak rozpoznać Narcyza?"