Jak zmienić swoje życie? 3 kroki do prawdziwej zmiany

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
16-03-2023

8 min

Każdy z nas potrzebuje zmiany

Bez względu na to kim jesteś i w jakiej znajdujesz się sytuacji, musisz mieć świadomość, że potrzebujesz zmiany.

Każdy potrzebuje zmiany, ponieważ zmiana to rozwój, a rozwój jest sensem naszego życia.

Bez zmian pojawia się stagnacja, a to już prosta droga do nudy, frustracji, rozczarowania i ogólnego poczucia zmarnowanego życia.

Kiedy się zmieniamy, pokazujemy sobie i innym, że drzemie w nas jeszcze sporo niewykorzystanego potencjału. Dobrze jest myśleć o sobie, że stać nas na więcej. W innym przypadku jaki byłby sens dalszego życia?

Jeżeli ktoś mówi, że wie już wszystko, potrafi już wszystko i ogólnie nie ma ochoty na jakiekolwiek zmiany, to możemy być pewni, że taka osoba ma problem. Możliwe, że tak mocno boi się zmian, że na wszelkie sposoby próbuje zaprzeczyć, że zmiany i tak się pojawią (czy tego ktoś chce, czy nie chce).

Zmiany są proste i trudne jednocześnie

W teorii wprowadzanie zmian w różnych obszarach życia jest proste.

Aby dokonać takiej zmiany, musisz skupić się maksymalnie na trzech elementach:

  • co chcę zmienić (kierunek zmiany)
  • jak to zrobić (wiedza na temat zmiany)
  • za jakie działanie zabrać się w pierwszej kolejności (konkretne działania)

Zmiana w teorii jest prosta, kiedy wiemy co chcemy zrobić, jak mamy to zrobić oraz jak wykonać ten pierwszy krok w nowym kierunku.

ALE nasze życie nie jest teorią, tylko praktyką

To co w teorii wydaje się proste (zmiana), w życiu codziennym (praktyka) bywa bardzo trudne do zrobienia.

Jesteśmy tak skupieni na codziennych sprawach, że nie mamy czasu na refleksje nad własnym życiem. Dlatego nie wiemy, co wymaga zmiany. Nie wiemy też po co mielibyśmy tej zmiany szukać.

Życiowe zmiany zdarzają się najczęściej w tych najtrudniejszych momentach, kiedy zderzymy się ze ścianą i to wytrąci nas z codziennego biegu.

Takie zmiany bywają bolesne, dlatego zamiast czekać na takie traumatyczne zdarzenie, lepiej zmieniać swoje życie świadomie małymi krokami. Jeżeli chcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem i dokonać właściwych zmian, skup się na trzech najważniejszych krokach.

Jak dokonać życiowej zmiany w trzech krokach?

Aby dokonać zmiany, potrzebujesz trzech kroków:

  • wiedza (musisz wiedzieć jak coś zrobić, żeby to zrobić)
  • mentalne nastawienie (musisz mieć chęć i motywację do zmiany; a także musisz wierzyć, że zmiana jest możliwa)
  • działanie (sama wiedza i dobre nastawienie nie wystarczy; aby coś zmienić musisz zacząć robić coś inaczej niż do tej pory)

1 - Wiedza jest podstawą i pułapką jednocześnie

Zdobywanie wiedzy to ulubiona wymówka pasjonatów rozwoju osobistego, którzy żyją w świecie złudnych fantazji.

Łatwo sobie wmówić, że jeszcze tylko jedno szkolenie, książka, czy podcast i już wszystko będę wiedzieć, jak dokonać tej wielkiej życiowej rewolucji.

Pochłanianie wiedzy bez jej wcielania w życie (praktyka), to zwyczajne uzależnienie, które choć przyjemne, niczego tak naprawdę nie zmienia.

Zrób sobie szczery rachunek sumienia.

Czy nie jest tak, że pochłaniasz dużo wiedzy, której nigdy nie wykorzystujesz? A może nadal czujesz się niewystarczająco przygotowany do zmiany?

Wiedza to fundament zmiany.

Jednak trzeba uważać na pułapkę uzależnienia od pustej wiedzy, czyli takiej, która nie wnosi nic do Twojego codziennego życia.

2 - Mentalne nastawienie

Na pewno znasz wiele osób, które wiedzą co powinny robić, aby ich życie było lepsze, a jednak tego nie robią.

Wiemy, że nie powinniśmy palić -> a jednak palimy.

Wiemy, że brak ruchu i zła dieta w końcu nas wykończą -> a jednak nie robimy nic, aby zmienić swój siedzący tryb życia.

Wiemy, że toksyczny związek z osobą przemocową nie ma przyszłości -> a jednak dalej tkwimy w tej wyniszczającej relacji.

Bardzo często coś wiemy, ale to w żaden sposób nie wpływa na zmianę naszego zachowania. W takich przypadkach bardzo często mamy problemy z naszym mentalnym nastawieniem.

Jeżeli brakuje Ci pewności siebie, cierpliwości albo jeżeli tak naprawdę nie wierzysz, że ludzie mogą się zmienić, to nie ma znaczenia ile wiedzy pochłoniesz, bo to i tak niczego nie zmieni.

Takie osoby są zablokowane na poziomie swoich wartości, przekonań, a więc zanim zrobią cokolwiek, muszą najpierw zająć się swoim mentalnym nastawieniem.

Wiele rzeczy możesz poukładać sobie w głowie na poziomie racjonalnym (wiedza), ale to nie znaczy, że przełoży się to na Twoje codzienne życie (emocje, decyzje). Właśnie dlatego świadomość własnych wartości, przekonań oraz nastawienia do życia jest tak ważna, jeżeli naprawdę myślimy o zmianie.

To właśnie w obszarze mentalnym najczęściej potrzebujemy dokonać zmiany, aby później te zmiany przełożyć na inne sfery życia.

Przykładowo, jeżeli masz głęboko zakorzenione przekonanie, że ludziom nie można ufać, to tak naprawdę nigdy nie zbudujesz szczęśliwego związku na zasadach równości i prawdziwego partnerstwa. Zawsze będzie w Tobie tak dużo niepewności, że w końcu zaczniesz kontrolować drugą osobę i związek się rozleci (Ty nie wytrzymasz lub druga osoba powie dość).

Mentalne nastawienie jest szczególnie ważne w tych trudnych chwilach, kiedy pojawia się stres, niepewność i różne lęki. To właśnie wtedy widzimy w sobie siłę lub słabość psychiczną.

Jest takie mądre powiedzenie, że znamy się na tyle, na ile zostaliśmy sprawdzeni.

Jest w tym dużo prawdy na temat naszego mentalnego nastawienia, z którego albo płynie nasza wewnętrzna siła, albo niestety przytłacza nas wewnętrzna słabość (np. ciągłe wchodzenie w rolę ofiary).

3 - Konkretne działanie

Sama wiedza i mentalność to nie wszystko.

Aby coś zmienić, trzeba coś zrobić (ruszyć z miejsca). Niby to takie proste i oczywiste, a jednak większość z nas ma problem właśnie z tym krokiem.

Wszyscy boimy się porażki, dlatego odkładamy wiele spraw na później. To właśnie lęk przed porażką i oceną blokuje nas przed działaniem. Bo jak już się za coś zabierzemy, to musimy być gotowi na krytykę (ze strony innych lub samokrytyka).

Działanie to taki moment sprawdzam w naszym życiu.

Wielu z nas lubi się uczyć i zdobywać wiedzę. Trudno ocenić, czy robimy na tym polu postępy.

Wielu z nas lubi też pompować swoją motywację. To dość przyjemne.

Natomiast w fazie działania widać wszystkie nasz błędy jak na dłoni.

Może się okazać, że wydawało nam się, że mamy odpowiednią wiedzę, a jednak w praktyce się ona nie sprawdza. Może się okazać, że czuliśmy się silni psychicznie, a jednak jak pojawia się stres i niepewność, to zaczynamy sami sobie wszystko utrudniać.

To działanie pokazuje nasze braki i słabości. To właśnie dlatego nie lubimy działać.

Jak coś zmienić w życiu (naprawdę)?

Jeżeli naprawdę chcesz coś zmienić w życiu, to musisz pogodzić ze sobą te wszystkie trzy obszary: wiedza, mentalne nastawienie i działanie.

Jeżeli zainwestujesz tylko w jeden obszar, to nigdy niczego naprawdę nie zmienisz. Utkniesz w martwym punkcie i zmarnujesz tylko czas.

Zmiana i rozwój osobisty musi opierać się na solidnych fundamentach, które nie składają się z jednej słabej warstwy, ale z trzech, które razem są bardzo wytrzymałe.

Zastanów się, który z tych kroków do zmiany przychodzi Ci z największą łatwością? A który z nich zaniedbujesz najmocniej.

Pamiętaj, że zmiana nie zawsze jest lekka, łatwa i przyjemna.

Aby dokonać zmiany, trzeba skupić się na robieniu rzeczy właściwych, na które czasem nie mamy ochoty. Dlatego pamiętaj o wszystkich 3 krokach do zmiany.


Więcej wskazówek jak to zrobić, znajdziesz w filmie:

"3 kroki do Życiowej Zmiany. Zacznij od tego co dla Ciebie najważniejsze!"

https://youtu.be/IjUY6zYnYTI