Jak wzmocnić swoją pewność siebie?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
09-08-2023

7 min

Fundamenty pewności siebie

Wiele razy słyszałem na konsultacjach osobistych pytanie, czy każdy może stać się pewny siebie? To ważne pytanie, szczególnie dla osób, którym tej pewności siebie brakuje.

Musimy mieć świadomość, że fundament na którym budujemy swoją pewność siebie, jest zlepkiem przypadkowych zdarzeń, na które nie mieliśmy większego wpływu. Chodzi mi tu o czynniki biologiczne, czyli geny odpowiadające za nasz temperament, układ nerwowy i sposób w jaki nasze ciało reaguje na pojawiające się emocje.

Nie mamy też wypływu na nasze wychowanie. Twoja pewność siebie zależy od domu w jakim się wychowałeś. Mógł to być dom wspierający i budujący w Tobie pewność siebie. Mógł to być też dom pełen przemocy i toksycznych wzorców, które od dziecka wyniszczały Twój potencjał w kontekście pewności siebie.

Możesz też zmagać się z bagażem trudnych doświadczeń życiowych, na które nie miałeś wypływu. Chodzi to o odrzucenie, bolesną pierwsza miłość (złamane serce), a nawet otoczenie, które nie było sprzyjającym środowiskiem do budowania zdrowej pewności siebie.

Jednak NIE MOŻESZ traktować swojej przeszłości jak wyroku.

Nie każdy jest pewny siebie. Nie każdy ma solidny fundament (biologia, wychowanie, życiowe doświadczenia), na których może łatwo budować pewność siebie. Jednak pamiętaj, że każdy może wzmocnić swoją pewność siebie.  Zmień nawyki i schematy jakie rządzą Twoim życiem, a zmieni się Twoja pewność siebie.

Możesz wzmocnić swoją pewność siebie dużo szybciej niż Ci się wydaje. Jeżeli wykonasz kilka kroków we właściwą stronę, możesz z zaskoczeniem stwierdzić, że Twoja pewność siebie rośnie i to bez względu na kiepskie fundamenty, na których do tej pory się skupiałeś.

Właściwe kroki w budowaniu pewności siebie

Kluczem do budowania pewności siebie, jest wykonywanie odpowiednich kroków we właściwą stronę. Tylko w ten sposób można szybko zobaczyć efekty, a więc utrzymać swoją motywację do dalszego działania i się nie zniechęcić.

Najważniejszy krok związany jest z koncentracją.

Jeżeli chcesz pracować nad wzmocnieniem pewności siebie, musisz skupić się na tym, na co masz realny wpływ w swoim życiu (np. przekonania, postawa, mentalność).

Nie możesz też wdawać się w bezsensowną walkę z wiatrakami, a więc nie możesz tracić sił na skupianie się na rzeczach, które są poza Twoją kontrolą (biologia, wychowanie, twoja przeszłość).

W pracy nad wzmocnieniem pewności siebie pomoże Ci autoanaliza.

Musisz nauczyć się obserwować samego siebie i szybko oceniać sytuacje, które wzmacniają Twoją pewność siebie (robić ich więcej) i które osłabiają Twoją pewność siebie (robić ich coraz mniej).

Zbuduj swoją pewność siebie na nowym fundamencie

Wcześniej pisałem o fundamentach, na których budujesz pewność siebie, jednak nie masz na te fundamenty wpływu. Czas zdradzić Ci sekret, którego niestety nie zna większość osób zaczynających przygodę z rozwojem osobistym.

Nie musisz budować swojej pewności siebie na fundamentach, które są dziełem przypadku. Możesz zbudować nowy fundament, na którym oprzesz swoją pewność siebie. Nad tym nowym fundamentem pewności siebie masz całkowitą kontrolę.

Pewność siebie = Zaufanie do siebie

Tym nowym fundamentem Twojej pewności siebie będzie zaufanie do siebie. Tylko jak wzmocnić zaufanie do siebie? Nie jest to wcale skomplikowane, bo to czy sobie ufamy wynika głównie z tego, czy dotrzymujemy składanych sobie obietnic.

Jeżeli dotrzymujesz obietnic składanych sobie samemu, to masz poczucie, że możesz na sobie polegać. Jeżeli ciągle sobie coś obiecujesz, ale ostatecznie nie realizujesz tych obietnic, to tak naprawdę na każdy kroku zawodzisz samego siebie i nie możesz na sobie polegać.

Dlatego pewność siebie wynika głównie z Twoich codziennych wyborów.

Jeżeli jesteś osobą, która może na sobie polegać, to naturalnie będziesz wzmacniać swoją pewność siebie. Jeżeli jednak jesteś osobą, która stale coś planuje, ale niczego tak naprawdę nie robisz, to każdego dnia wyniszczasz coraz mocniej swoją pewność siebie.

Jak mieć większą pewność siebie?

Dlatego jeżeli chcesz wzmocnić swoją pewność siebie, to zacznij dotrzymywać danego sobie słowa. W dzisiejszych czasach brakuje nam pewności siebie, bo zbyt mało od siebie wymagamy. Obchodzimy się ze sobą jak z kruchym jajkiem. Dzisiejszy świat nas oszukał, bo stale próbuje nam wmówić, że wszystko ma być lekkie, łatwe i przyjemne. W taki sposób nie zbudujesz prawdziwej pewności siebie.

Pewność siebie powstaje w boju (najważniejsze jest działanie). To kuźnia charakteru. To sytuacje, w których obiecujesz sobie, że zrobisz coś, co wymaga od Ciebie wysiłku i dotrzymujesz słowa danego sobie. Badania od lat pokazują, że nie doceniamy tego, co przychodzi nam z łatwością.

Potrafimy docenić i być dumni tylko z tego, w co wkładamy prawdziwy wysiłek

W tym artykule dostałeś kilka podpowiedzi, jak możesz wzmocnić swoją pewność siebie. Głównie chodzi o to, aby przestać walczyć z wiatrakami i traktować swoją (trudną) przeszłość jak wyrok. Jeżeli uważasz, że masz słaby fundament do budowania pewności siebie (geny, wychowanie), to pamiętaj że możesz zbudować swój własny nowy fundament (zaufanie do siebie).

Od dziś przykładaj większą wagę do tego, co obiecujesz samemu sobie.

Dbaj o to, aby dotrzymywać składanych sobie obietnic, bo w ten sposób zaczniesz wzmacniać swoją pewność siebie. Pamiętaj jednak, że każda obietnica, której nie dotrzymasz, będzie wyniszczała Twoją pewność siebie, ponieważ nie można być pewnym siebie, jeżeli nie można polegać na sobie.

Kiedy składasz samemu sobie obietnice, to zawsze masz dwie opcje. Możesz dotrzymać danego sobie słowa pomimo trudności i w ten sposób wzmocnić swoją pewność siebie. Możesz też poszukać wymówek i złamać dane sobie słowo, co ostatecznie zrobi z Ciebie osobę niepewną siebie, która całe życie zawodzi siebie i innych.

Wybór należy do Ciebie.

Aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, nagrałem dla Ciebie film „Jak być pewnym siebie Mężczyzną? Podstawa Pewności Siebie (fundament)”

Link do filmu: https://youtu.be/JcFVoOREVcY