Jak rozpoznać Narcyza? – psycholog omawia czerwone flagi

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
19-08-2023

7 min

Wkraczasz do niebezpiecznego świata Narcyza

Narcyz jest człowiekiem o wielu twarzach (maskach), dlatego tak trudno było Ci wyłapać sygnały ostrzegawcze na początku Waszej znajomości. Narcyz wciągnął Cię do swojego świata. Pojawiło się z Twojej strony zaangażowanie, emocje a może nawet miłość.

Wtedy zaczęłaś zdawać sobie sprawę, że coś w tej relacji jest nie tak.

Może nie potrafisz jeszcze tego nazwać, ale intuicja podpowiada Ci, że on nie jest do końca tym, kim wydawało Ci się, że jest. To pierwszy sygnał, którego nie możesz zlekceważyć i musisz uważnie przyjrzeć się temu, czy mężczyzna, z którym chcesz zbudować prawdziwą relację, naprawdę potrafi Cię pokochać, czy jest narcyzem niezdolnym do prawdziwej miłości.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest narcyzem?

Nie jest łatwo rozpoznać narcyza, ponieważ on doskonale potrafi udawać w momencie, kiedy mogłabyś go najszybciej rozszyfrować. Właśnie dlatego początek związku z narcyzem wydaje się istnym rajem na ziemi.

On się stara. Jest zupełnie inny niż mężczyźni, z którymi byłaś wcześniej. Do tego ma w sobie coś naprawdę pociągającego. Narcyz tworzy iluzję ogromnej pewności siebie. Jest duszą towarzystwa. Często zaskakuje Cię robiąc to, czego dokładnie chcesz lub potrzebujesz.

Początek związku z narcyzem wydaje się idealny i nie ma się co dziwić, że szybko pojawia się zaangażowanie z Twojej strony. To jednak moment, kiedy wszystko zaczyna się zmieniać. Kiedy on poczuje, że złapał Cię w swoją narcystyczną pułapkę, zrzuca swoją maskę i zaczyna przejmować kontrolę nad Waszym związkiem. Zaczyna wymagać, oczekiwać i zawsze mu za mało.

Jak zachowuje się narcyz w związku?

Kiedy narcyz odkryje przed Tobą prawdę, a zawsze w końcu się tak dzieje, bo on nie może udawać w nieskończoność, nadal będzie udawał przed innymi. To bardzo bolesne, kiedy Ty już dokładnie wiesz, że jego słodkie słowa są kłamstwem, on nadal będzie nimi żonglował w kontaktach z innymi ludźmi.

Za zamkniętymi drzwiami będzie dla Ciebie chłodny, wymagający i obojętny.

Kiedy będziecie w towarzystwie, nadal będzie odgrywał swoją rolę „idealnego partnera”. To z jednej strony dla Ciebie bardzo bolesne (bo znasz już prawdę), ale z drugiej jest to bardzo manipulacyjna i niebezpieczna zagrywka.

Narcyz będzie dawał Ci okruchy szczęścia, które stale podsycają Twoją nadzieję, że w końcu wszystko się ułoży. Łudzisz się, że on zrozumie swoje błędy i zacznie zauważać, że Cię rani. Okłamujesz samą siebie, że możecie być jeszcze szczęśliwi tak jak na początku.

Dlatego wybaczasz i znosisz te emocjonalne tortury.

Czym więcej poświęcasz, tym trudniej jest Ci odejść. Bo skoro tyle już wycierpiałaś, to możesz jeszcze trochę poczekać, bo przecież ON może się zmienić. Musisz tylko bardziej się postarać. To właśnie narcystyczna pułapka, z której trudno się wydostać.

Przykłady najczęstszych narcystycznych zachowań

Narcyz działa schematycznie, jednak Ty nie potrafiłaś dostrzec tych schematów. Musisz jednak otworzyć oczy i przyglądać się temu, jak on gra w otoczeniu innych ludzi i czy przypadkiem nie są to te same zagrywki, które na początku były dla Ciebie atrakcyjne.

Musisz rozszyfrować schematyczne zagrywki narcyza, bo wtedy zaczniesz dostrzegać momenty, w których próbuje za pomocą okruchów szczęścia manipulować Twoją nadzieją na lepsze życie. Kiedy przestaniesz podsycać swoją nadzieję, dużo łatwiej będzie Ci się uwolnić.

Jednym z ośmiu najczęstszych schematów narcystycznego zachowania, jest przesadne przeświadczenie o własnej wyjątkowości. Narcyz roztacza wokół siebie aurę osoby wybitnej i niezastąpionej. Rozdmuchuje swoje małe osiągnięcia do niewyobrażalnych rozmiarów. To co dla jednych byłoby normalnością, narcyz może zamienić na swój sukces o randze światowej.

Pamiętaj, że narcyz pokazuje Ci maskę, a więc zawsze gra rolę, która ma jakiś konkretny cel. Dlatego w związku narcyz depcze poczucie wartości swojej partnerki i wmawia jej, że bez niego nigdy sobie nie poradzi (teksty w stylu „beze mnie to Ty zginiesz”).

Narcyza można rozpoznać również po tym, że stale porównuje się z innymi i z tych porównań zawsze wygrywa. Wchodzi w rolę „Człowieka Idealnego”, który wszystko wie i robi najlepiej. To on ustala standardy i jeżeli ktoś robi coś w inny sposób, to robi źle. Dlatego w związku z narcyzem możesz często słyszeć, że wszystko robisz źle (masz sprzątać dokładnie tak, jak on tego chce).

Przesadne poczucie wyjątkowości sprawia, że narcyz oczekuje bycia lepiej traktowanym od innych.

On po prostu wierzy, że na takie lepsze traktowanie zasługuje, bo przecież jest niezastąpiony. Narcyz nie potrafi usunąć się w cień i zawsze chce grać pierwsze skrzypce. Nawet na imprezie z okazji Twoich urodzin, to ON chce być w centrum uwagi (zaprosi swoich gości, wybierze tort).

Narcyz czuje się lepszy od innych, dlatego uważa, ze może pozwolić sobie na więcej.

Dlatego Ty nigdy nie będziesz miała takich samych praw jak on, bo on w tym związku jest ważniejszy. W relacji z narcyzem bardzo często pojawia się podwójny standardy. Narcyz może pozwalać sobie na wszystko, a Ty masz szereg nakazów i zakazów (ON mówi, że to dla Twojego dobra).

Pamiętaj, że „przesadne przeświadczenie o własnej wyjątkowości” to tylko jeden z ośmiu schematów narcystycznego zachowania. Pozostałe schematy znajdziesz opisane w różnych filmach na moim kanale YouTube (link do jednego filmu znajdziesz poniżej).

Możesz też zapisać się na szkolenie wideo (poradnik), na którym omawiam krok po kroku wszystkie osiem schematów narcystycznego zachowania.

Sprawdź czego dowiesz się na szkoleniu „Jak rozpoznać Narcyza?”.

Daj sobie szansę i sprawdź, czy Twój partner jest narcyzem, czy może Wasze problemy mają zupełnie inne źródło. Póki nie będziesz miała pewności, ON będzie mógł manipulować Twoimi emocjami na różne sposoby. Właśnie dlatego musisz nauczyć się chronić samą siebie.