Jak odzyskać byłą / byłego? Czy powrót do związku jest możliwy?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
05-11-2023

12 min

Ostatnio trafia do mnie na konsultacje wiele osób, które przychodzą praktycznie z jednym pytaniem: Jak odzyskać swoją byłą / swojego byłego partnera?

Jednak zazwyczaj nie jest to pierwszy powód, który podają na początku rozmowy. Pojawiają się tu tematy zastępcze takie jak: chcę zrozumieć swoje zachowanie, nie chcę być toksyczny itd. Widać to zazwyczaj na pierwszy rzut oka i szybko dochodzimy do sedna sprawy.

Dlatego właśnie piszę ten artykuł, żebyś mógł/mogła zmierzyć się z tym pytaniami już teraz.

Czy też w swojej głowie przerabiasz te wszystkie alternatywne scenariusze, które mogłyby się wydarzyć, jeżeli nie padłyby pewne słowa, nie pojawiłyby się pewne zachowania i nadal bylibyście razem? Czy masz w sobie dużo żalu, sentymentu i tęsknoty? Czy przypominasz sobie tylko te dobre chwile, ale zapominasz o wszystkim co złe?

Jakie błędy popełniają najczęściej osoby, które chcą odzyskać partnera?

Większość osób w tak trudnej sytuacji oszukuje sama siebie.

Chodzi o to, że wydaje im się, że zrozumieli wszystkie swoje błędy i że teraz wszystko się zmieni. A tak naprawdę jest to wyłącznie iluzja, bo błędów i schematów toksycznego zachowania, które doprowadziły do rozstania, nie da się zmienić w jednej chwili bez pracy nad sobą.

Z mojego doświadczenia wynika, że są 3 kłamstwa, które wmawiamy sobie najczęściej, kiedy próbujemy odzyskać ex partnera / partnerkę:

1 – Potrafię się zmienić i wszystko naprawić w ułamku sekundy, tylko muszę dostać szansę.

2 – Tylko jak odzyskam byłą partnerkę będę szczęśliwy, a bez niej moje życie straci sens – zrobię wszystko by ją odzyskać, bo liczy się dla mnie wyłącznie efekt.

3 – Muszę maksymalnie skupić się na sposobach i trikach, które pomogą mi odzyskać byłą partnerkę, ale nie muszę skupiać się na zmianie własnych zachowań.

Każde z tych kłamstw podszyte jest złudną nadzieją.

Wmawiasz sobie, że Wasz związek rozpadł się przez przypadek, a nigdy tak nie jest. Wasz związek rozpadł się z konkretnego powodu lub nawet kilku powodów. Jeżeli tego nie zrozumiesz, nie masz szans na szczęśliwe zakończenie tej historii.

To, że jesteś teraz w tak trudnej emocjonalnej sytuacji, możesz wykorzystać jako motywację do pracy nad sobą i zmiany. Możesz te wszystkie bolesne doświadczenia zamienić w paliwo, które pozwolą Ci zrozumieć negatywne schematy zachowań, które zniszczyły ten związek i pewnie zniszczą kolejne.

Problem w tym, że zamiast skupiać się na sobie, skupiasz się wyłącznie na byłej partnerce. Wydaje Ci się, że możesz posunąć się do manipulacji, a nawet kłamstw, byle tylko ją odzyskać. Ale to działa tylko na krótką metę, bo na takim podejściu nie da się zbudować trwałego związku.

Kogo zapytasz, co zrobić po rozstaniu?

Jako psycholog nie jestem pierwszym wyborem dla osób, które chcą odzyskać byłą partnerkę. Wielu moich klientów mówi mi, że korzystają lub korzystali z pomocy „specjalistów”, którzy skupiają się tylko na tych sprawach (np. coache do odzyskiwania partnera, trenerzy uwodzenia).

Ludzie robią sobie poważną krzywdę, kiedy zaczynają ślepo słychać czyichś rad, które zupełnie nie są dostosowane do ich osobowości i życiowych zasad (wartości). W ten sposób przekraczają swoje granice i granice partnerki, którą za wszelką cenę próbują odzyskać.

Zastanów się, do czego się posuniesz w obecnej sytuacji.

Czy skorzystasz z technik i trików, które można nazwać manipulacją? Czy jesteś gotowy na mniejsze i większe kłamstwa? Czy jesteś gotowy robić coś wbrew sobie, nawet jak czujesz ogromny wewnętrzny sprzeciw?

Na koniec zadaj sobie jeszcze jedno ważne pytanie: Czy jak odzyskasz swoją partnerkę, ale później jej powiesz w jaki sposób to zrobiłeś, czy będziesz się tego wstydzić lub czy ona poczuje się zmanipulowana?

To ważne pytania, które zmieniły już perspektywę wielu moich klientów.

Jeżeli odpowiesz sobie na nie szczerze, będziesz gotowy do tego, aby podejść do tej sprawy na poważnie. Zamiast skupiać się na trikach i manipulacjach, skupisz się na sobie i wykorzystasz paliwo emocjonalne, którego masz teraz pod dostatkiem.

Dwa kluczowe pytania, które musisz sobie zadać przed odzyskaniem byłej

Po co ja chcę odzyskać swoją byłą? Czyj jestem gotowy, aby ona dała mi ostatnią szansę?

To nie są łatwe pytania.

Wiele osób, którym zadaje pytanie, po co chcesz odzyskać swoją byłą, ma przygotowaną gotową odpowiedź, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. To takie rzucenie na odczepnego: bo zrozumiałem, że bez niej nigdy nie będę szczęśliwy; bo ona tak dobrze mnie znała, mieliśmy tyle wspólnych chwil (sentyment, wspomnienia).

A może chcesz ją odzyskać, bo nie potrafisz pogodzić się z tym, że to Ona cię zostawiła? W takiej sytuacji nawet jak Ona da Ci kolejną szansę, to Twoje zachowanie się nie zmieni albo nawet zaczniesz stosować kary emocjonalne za jej odejście. Na końcu to Ty ją zostawisz, aby udowodnić sobie, że to jednak była Twoja decyzja.

Twoje PO CO jest bardzo ważne w tej sytuacji. Musisz ocenić, czy Twoja motywacja jest zdrowa i czysta, czy może jest w niej pierwiastek dawnego toksycznego zachowania.

Czyj jestem gotowy, aby ona dała mi ostatnią szansę?

Załóżmy, że ON/ONA daje Ci ostatnią szansę. Wchodzisz kolejny raz w ten związek, ale bez głębszej zmiany, z dokładnie tymi samymi schematami zachowania i myślenia. Czy Wasz związek ma szansę się udać?

Z doświadczenia wiem, że to co zniszczyło i zakończyło ten związek wcześniej, dokładnie do tego samego efektu doprowadzi teraz. Jednak problem wielu osób jest taki, że zostają z bardzo trudnym do zniesienia poczuciem, że zmarnowali swoją ostatnią szansę i stracili tę osobę już na zawsze.

To właśnie wtedy przychodzi często moment przebudzenia. To właśnie wtedy ludzie wchodzą na ścieżkę rozwoju osobistego i próbują zmieniać swoje toksyczne schematy zachowań. Niestety wiele z tych osób ma pretensje do siebie, że nie zrobili tego wcześniej. Żałują, że nie zmierzyli się z własnymi demonami, które doprowadziły do rozstania po raz kolejny.

Zadaj sobie te dwa pytania wcześniej, zanim rzucisz się w wir snucia planów i scenariuszy alternatywnych. Zadaj sobie te pytania i sprawdź, czy wiesz po co chcesz odzyskać swoją byłą partnerkę i czy jak ją odzyskasz, to czy wykorzystasz tę ostatnią szansę?

Nie odzyskasz dawnego związku! Za to możesz zbudować nowy

Z moimi klientami przyjmuję założenie, że tamten związek już stracili i nigdy go nie odzyskają. Muszą się z tym pogodzić i to zaakceptować, dopiero wtedy możemy działać dalej.

Jak przyjmiesz do wiadomości, że zakończony związek jest przeszłością, możesz spróbować stworzyć nową relację z tą samą osobą. To dużo trudniejsza droga, ale ma ona większe szanse powodzenia.

Zobacz, że w dawnym związku jest dużo złych emocji, trudnych wspomnień, przykrych i bolesnych słów. Po co do tego wracać? Oczywiście dla wielu osób jest to łatwiejsza droga, bo muszą się postarać jedynie na początku, a później wszystko wraca do dawnych wzorców.

Zbudowanie nowego związku z tą samą osobą jest dużo trudniejsze, bo trzeba się mocniej postarać i zawalczyć o tę osobę. Nie można powiedzieć „przepraszam” i liczyć na wybaczenie. Trzeba ponownie zbudować zaufanie, zainteresowanie i emocjonalną więź.

Musisz pokazać, że pracujesz nad sobą i masz pod kontrolą dawne schematy zachowania.

Ludzie nie lubią tego podejścia, ponieważ nie mogą liczyć na taryfę ulgową i sentyment. Kiedy próbujesz na nowo zbudować ten związek, nie możesz wyciągać dawnych i sprawdzonych kart, że coś zrobiłeś, że się tak bardzo starałeś. Tego już nie ma – zaczynasz od zera!

Kiedy zaczynasz wracać do przeszłości, bardzo szybko wychodzi na jaw, że jednak nie jesteś gotowy, aby zbudować ten związek na nowo. Tego nie da się oszukać. Twoja partnerka szybko zauważy, czy jest dokładnie tak jak kiedyś, czy może naprawdę się zmieniasz. Ty również to szybko zauważysz.

Dlaczego dawny związek się rozpadł?

Na koniec najważniejsze. Jeżeli chcesz zbudować nowy związek z tą samą osobą, musisz zrozumieć, dlaczego dawny związek zakończył się w taki sposób. Musisz dogłębnie zrozumieć powód rozstania i zastanowić się, czy ten powód jest już rozwiązany lub czy macie szansę go rozwiązać.

Oto kilka powodów, dlaczego ludzie się rozstają:

Rozminęła się Wasza życiowa droga. Kiedyś do siebie pasowaliście, ale teraz już do siebie nie pasujecie. W relacji się rozwijaliście, ale każde z Was poszło w swoją stronę i nawet nie zauważyliście, że niewiele już was łączy.

Różnicie się w bardzo ważnej kwestii i nie potraficie się dogadać. Przykładowo jedno z Was chce ślub kościelny a druga osoba nie chce się na to zgodzić. Jedno z Was chce mieć dziecko, a drugie bardzo nie chce mieć dziecka.

Jedna osoba ma dość czekania na spełnienie pustych obietnic. Są to często sytuacje, gdzie jedna osoba jest uzależniona (nałóg) i obiecuję zmianę, która nigdy nie jest trwała. Ktoś po prosu ma dość czekania, aż druga osoba się zmieni i rozwiąże swój problem.

Ludzie się rozstają, ponieważ zaangażowali się w inną relację. Mogło to być zaangażowanie fizyczne lub emocjonalne, które uświadomiło tej osobie, że nie chce być dłużej w dawnym związku.

Bywają też rozstania z powodu braku emocjonalnej gotowości jednej ze stron na zrobienie kolejnego kroku. Zaręczyliście się kilka lat, ale jak próbujecie rozmawiać o ślubie, to zawsze wywiązuje się z tego kłótnia, bo jedno z Was nie jest gotowe na ten krok.

Możliwe, że między Wami zaszło coś, czego nie potraficie sobie wybaczyć. Może chodzi o zdradę albo o stratę wspólnego majątku. Może chodzi o poważne kłamstwo, które drastycznie wpłynęło na Wasze życie.

Powodów rozstania może być oczywiście więcej.

Chodzi jednak o to, żebyś zastanowił się, czy powód rozstania da się rozwiązać. Często niestety odpowiedź brzmi NIE. Ludzie próbują stworzyć nowy związek, w którym dawny powód rozstania nadal jest nierozwiązany i w końcu doprowadzi do tego samego finału co wcześniej.

Jak odzyskać byłą / byłego?

Jeżeli zastanawiasz się, czy powrót do dawnego związku jest możliwy, pomyśl o tym, czy możesz zmienić swoje podejście i czy możecie dać sobie szansę, aby zbudować ten związek na nowo. Nie zabierajcie do nowej relacji tego co złe i bolesne.

Zamiast skupiać się na trikach, które na chwile pomogą Ci odzyskać dawny związek, skorzystaj z tej trudnej emocjonalnie chwili i dokonać autoanalizy. Zastanów się nad powodami rozstania. Czy były to Twoje zachowania i toksyczne schematy? A może to druga osoba wybrała inne życie i tak naprawdę nie ma szans, aby zmieniła zdanie?

Zadaj sobie dwa kluczowe pytania: Po co ja chcę odzyskać swoją byłą? Czyj jestem gotowy, aby ona dała mi ostatnią szansę?

Odpowiedź może Ci się nie spodobać, ale lepiej poznać ją wcześniej, niż kolejny raz zderzyć się ze ścianą i poczuć bolesne ukłucie serca po rozstaniu. Nie ma sensu ranić siebie i drugiej osoby po raz kolejny.

Trzymam za Ciebie kciuki, że podejdziesz na poważnie do tej sytuacji i pokażesz swoją dojrzałość (lub zaczniesz właśnie teraz nad nią pracować). To, że Ty chcesz odzyskać swoją byłą nie oznacza, że ona chce tego samego. Może dla niej to definitywny koniec, a Ty musisz nauczyć się z tym żyć.

A jeżeli dacie sobie jeszcze jedną szansę, z podejściem opisanym w tym artykule masz pewność, że tę szansę wykorzystasz maksymalnie. Nie oznacza to, że Wam na pewno się uda. Jednak jest szansa, że nie popełnicie tych samych błędów co wcześniej - a to już duża przewaga!