Czy NARCYZ ma jakieś słabe punkty?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
07-07-2023

4 min

Pierwsze spotkanie z narcyzem

Każdy kto pokochał narcyza wie, jak potrafi on w początkowej fazie nas oczarować. Narcyz wciąga nas w swój świat. Jednak nigdy nie pokazuje nam prawdy o tym świecie. Tworzy wokół siebie iluzję, która ma obniżyć Twoją czujność.

Właśnie dlatego narcyz tak szybko zdobył Twoje zaufanie, które prędzej czy później tak brutalnie wykorzysta.

Każdy wie, że symbolem idealnie opisującym narcyza jest maska. On stworzył swoją maskę dla Ciebie. Tworzył ją też dla innych ofiar, które zranił i porzucił. Maska zawsze powstaje w odpowiedzi na Twoje oczekiwania i potrzeby.

Narcyz próbuje zbudować swoją maskę w oparciu o to, czego tak naprawdę potrzebujesz na głębokim emocjonalnym poziomie. Dlatego manipulacja narcyza jest tak bolesna, bo w końcu okazuje się, że jego obietnice były kłamstwem, a wszystko w co wierzyłaś, było jedynie iluzją (maską).

Iluzja narcystyczna

Narcyz pokazuje tylko to, co chce pokazać. Ukrywa to, kim jest naprawdę. Dlatego nie jesteś w stanie go poznać i rozszyfrować. Nie jesteś w stanie w pierwszej fazie znajomości spojrzeć na osobę, która kryje się pod maską. Bo to właśnie ta maska przyciąga Twoją uwagę.

Pamiętaj jednak, że nawet na najdoskonalszej masce w pewnym momencie pojawią się rysy i pęknięcia. Iluzja idealnego świata nigdy nie trwa wiecznie, a Ty musisz nauczyć się obserwować sygnały, które ukazują prawdę o człowieku, który tak zawrócił Ci w głowie.

Oczywiście narcyz nigdy nie potknie się na pierwszym czy drugim kłamstwie. Nawet jak przyłapiesz go na jawnym oszustwie, to zasłoni się swoją idealną maską, zmieni wątek i przykryje swoje kłamstwo setką słów, które właśnie w tym momencie chcesz usłyszeć.

Pamiętaj, że kłamstwo i iluzja to świat narcyza, w którym on czuje się doskonale. Pomaga mu w tym brak empatii. Trudno jest przecież rozszyfrować człowieka, który oszukuje patrząc nam w oczy. Trudno jest nam zrozumieć, że można udawać, że kogoś się kocha, że na kimś nam zależy. To po prostu nie mieści się nam w głowie i narcyz to wykorzystuje.

Masz problem z osobą narcystyczną? Dołącz do szkolenia wideo Jak rozpoznać Narcyza?

Słabość narcyza

Jednak narcyz też ma swoje słabości, które są najczęściej związane z tym, że nie potrafi wyjść poza ramy swoich schematów. Są pewne zagrywki, które narcyz stosuje od lat i są one dla niego tak naturalne jak oddychanie.

Z jednej strony bardzo trudno się przed takimi wyćwiczonymi manipulacjami bronić. Ale z drugiej strony kiedy nauczysz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze, większość narcystycznych schematów stanie się dla Ciebie prosta do rozpoznania (to bywa zaskakujące, kiedy widzisz jego schemat jak na dłoni).

W psychologii mówi się o 8 sygnałach, po których możesz poznać narcyza i to właśnie te sygnały są związane z narcystycznymi schematami zachowani.

Takim schematem może być nadmierna potrzeba bycia podziwianym (musisz poświęcać mu pełną uwagę, a narcyzowi i tak nigdy to nie wystarcza). Może to być przesadne przeświadczenie o własnej wyjątkowości (rozdmuchiwanie małych osiągnięć do wielkiej skali, czyli postawa „co to nie ja”).

Więcej na ten temat dowiesz się z mojego filmu „Chcesz wiedzieć, czy Twój Partner / Twoja Partnerka to Narcyz?”.