Czy mój partner jest Narcyzem? Jak rozpoznać Narcyza?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
05-10-2023

14 min

Jak rozpoznać narcyza by w porę uciec lub stanowczo zareagować?

Narcyz nie chce dopuścić do tego, abyś zobaczyła kim ON jest naprawdę. Początkowo może ukrywać przed Tobą swoje prawdziwe intencję i wciągać Cię w swój świat. Ten schemat narcystycznego zachowania pojawia się bardzo często i jest niebezpieczny.

Narcyz najpierw obiecuje i roztacza piękną wizję wspólnego życia (etap Nieba), a później wszystko nam odbiera i na dodatek obwinia nas za tę nagłą zmianę (etap Piekła).

W tym artykule podpowiem Ci, jak rozpoznać Narcyza. Dowiesz się na jakie błędy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli będziesz chciała uwolnić się z tego toksycznego związku.

Oszczędzaj siłę, której potrzebujesz by uwolnić się od narcyza

Pamiętaj, że nie jest łatwe się uwolnić, ponieważ narcyz manipuluje i zakrzywia rzeczywistość. Dodatkowo gra na Twoich emocjach i niestety często wykorzystuje je przeciwko Tobie.

W mojej codziennej pracy spotkałem się z wieloma schematami narcystycznego zachowania i potrafię je rozpoznać, ponieważ patrzę z boku.

Ty jednak jesteś w samym centrum wydarzeń, gdzie mieszają się ze sobą uczucia i emocje, dlatego nie obwiniaj się za to, że przez długi czas ignorowałaś lub zaprzeczałaś sygnałom ostrzegawczym. Czerwone flagi zawsze łatwiej ocenić po czasie niż w momencie, kiedy rzeczywiście się pojawiają.

To że tu jesteś i czytasz ten artykuł, a prawdopodobnie szukasz różnych innych materiałów na temat przykładów zachowań narcystycznych świadczy o tym, że jesteś gotowa na zmianę.

To bardzo ważny etap w Twoim życiu.

Bez względu na to ile lat żyjesz w tym toksycznym związku, aby się z niego wydostać, musisz uważać na poczucie winy i pretensje do samej siebie. Oszczędzaj swoje siły, aby uwolnić się od narcyza, bo niestety wiele osób o tym zapomina i wypalają się po drodze.

W twojej głowie mogą pojawiać się myśli w stylu: Dlaczego się na to godziłam? Dlaczego tak długo czekałam? Dlaczego nie słuchałam podpowiedzi innych osób? Dlaczego wierzyłam w jego kłamstwa? Dlaczego żyłam jedynie złudną nadzieją?

Na odpowiedź na te pytania przyjdzie jeszcze czas. A może nigdy nie będziesz musiała na nie odpowiadać, bo przestanie to być istotne, kiedy już się od niego uwolnisz.

Jednak teraz nie możesz tracić energii, której naprawdę potrzebujesz, aby wydostać się z pułapki jaką jest związek z osobą narcystyczną. Dlatego pamiętaj, że potrzebujesz dużej wyrozumiałości dla samej siebie i nie możesz wpadać w poczucie winy, bo to tylko utrudni Ci walkę o siebie.

Poczucie winy, pretensje do samej siebie, obwinianie się, niskie poczucie własnej wartości (poczucie, że sobie nie poradzisz), poczucie niezasługiwania na miłość – to wszystko emocje, które wykorzystuje narcyz przeciwko Tobie, więc nie dawaj mu kolejnej porcji pocisków, którymi ON będzie Cię znów ranił.

Czy mój partner / mąż jest narcyzem?

Przeprowadzę Cię teraz przez 5 rozbudowanych pytań, które pomogą Ci określić, czy naprawdę powinnaś się martwić, bo Twój partner wykazuje schemat zachowań narcystycznych, czy może chodzi o coś zupełnie innego.

1 - Czy Twój partner zachowuje się tak, jakby cały świat kręcił się wokół niego?

Czy Twój partner na różne sposoby pokazuje, że jego potrzeby są dużo ważniejsze od Twoich potrzeb? A może w Waszej relacji, to tylko ON ma prawo do realizowania własnych marzeń i potrzeb, a Ty jesteś w tym obszarze całkowicie pomijana? On wymaga, a Ty się dostosowujesz?

Czy w każdej sytuacji stawia samego siebie na pierwszym miejscu? Czy stale mówi tylko o sobie? Nawet jak Cię o coś zapyta, to bardzo szybko znów kieruje uwagę na siebie (a ja to… też tak miałem… ja mam gorzej…).

Czy życie całej waszej rodziny kręci się wokół jego planów i zachcianek? Czy często słyszysz: ja chcę, ja potrzebuję, ja wymagam, ja muszę dostać?

2 - Czy Twój partner uważa, że ma szczególne prawa i przywileje?

Czy w Waszym związku nagminnie pojawia się podwójny standard, czyli ON coś może, ale Ty już tego nie możesz? A może chodzi o to, że Ty masz jakieś konkretne obowiązki, za które ON nigdy się nie zabiera i wymaga od Ciebie, abyś stale rozwiązywała jakieś problemy?

Czy ON może wychodzić do znajomych sam, ale Ty możesz spotykać się z innymi tylko w jego towarzystwie? A może chodzi o to, że nie mówi jasno o swoich oczekiwaniach (zakazach), ale jak zrobisz coś nie po jego myśli, to wpędza Cię w poczucie winy, obraża się lub stosuje uporczywe milczenie (karanie ciszą)?

Czy Twój partner ma bardzo sztywne zasady? Czy żyje w myśl powiedzenia „albo będzie po mojemu, albo nie będzie wcale”. Czy narzuca swoje zasady innym, ale jednocześnie sam nie stosuje się do własnych zasad (zachowuje się, jakby był ponad wszelkimi zasadami).

3 - Czy Twój partner uważa, że robi wszystko najlepiej?

Czy często Cię krytykuje? Czy często szuka porównań, w których wypadasz dużo gorzej od niego? Czy ma potrzebę ciągłej rywalizacji z Tobą, aby na wszelkie możliwe sposoby pokazać Ci, że jesteś od niego słabsza, gorsza, głupsza, mniej lubiana?

Czy ON kreuje się na osobę, która nie popełnia błędów? Czy robi wrażenie, jakby wszystko przychodziło mu z łatwością, a jeżeli się zabiera za coś nowego, to od razu robi to bezbłędnie? Natomiast Tobie potrafi przez długi czas wypominać nawet najdrobniejsze potknięcia?

Czy Twój partner stale szuka okazji do tego, aby inni go chwalili? Czy zabiega o uznanie innych? Czy sprawia mu ogromną radość, kiedy błyszczy w towarzystwie, nawet jeżeli robi to Twoim kosztem (wyciągając na jaw pewne sprawy i sekrety)?

4 – Czy Twój partner łatwo się obraża i ponoszą go emocje?

Czy masz czasami wrażenie, że musisz chodzić wokół niego delikatnie na paluszkach, bo inaczej ON może wybuchnąć (chodzenie po skorupkach jajek)? Czy są sytuacje, w których próbujesz go zadowolić na różne sposoby, a ON i tak wpada w złość i mówi Ci kilka bardzo nieprzyjemnych słów? A może dodatkowo Twój partner ma ogromne problemy z przepraszaniem albo nawet nigdy z jego ust nie usłyszałaś słowa „przepraszam”?

Czy Twój partner wpędza innych w poczucie winy, aby ostatecznie zgodzili się na jego prośby (wypominanie różnych spraw z przeszłości)? Czy stosuje różne formy manipulacji emocjonalnej (od bycia nadmiernie miłym do bezpośredniej wrogości i gróźb)?

Czy Twój partner nie potrafi nikomu zaufać? Czy ciągle doszukuje się manipulacji, bo nie wierzy, że ktoś jest miły tak po prostu? Czy stale skupia się na szukaniu osób, które źle o nim mówią lub jego zdaniem chcą mu zaszkodzić?

Czy Twój partner unika wyrażania prawdziwych uczuć? Czy swoje emocje zawsze chowa za maską i bardzo często nie jesteś pewna, co ON tak naprawdę czuje? Czy jest osobą pozbawioną empatii, ponieważ tak bardzo skupia się na sobie, że nie widzi problemów innych?

5 - Czy Twój partner nagminnie „odwracać kota ogonem”?

Czy masz często wrażenie, że ON mówi jedno, myśli co innego, a ostatecznie i tak zrobi po swojemu? Chodzi o sytuacje, w których coś mówi i obiecuje, a później się tego wypiera i złości się na Ciebie, że coś pokręciłaś (jak zawsze)?

Czy masz wrażenie, że musisz uważać przy nim na każde słowo? A nawet jak starasz się uważać co mówisz i co robisz, to ON i tak potrafi zakręcić tak sytuacją, że na końcu to Ty będziesz czuła się winna? Czy zdarza się, że to Ty przepraszasz za kłótnie, którą to ON rozpętał?

Czy masz wrażenie, że życie z nim przypomina supeł, w którym kłamstwa mieszają się z prawdą i na końcu i tak nie wiadomo o co chodzi, ale zawsze to Ty jesteś winna? Czy masz wrażenie, że on stale pokazuje Ci, że starasz się za mało? A dodatkowo tworzy iluzoryczną nadzieję, że jak postarasz się jeszcze trochę bardziej, to wszystko zacznie się układać (będzie tak jak dawniej)?

Czas zmierzyć się z prawdą – ON jest czy nie jest narcyzem?

Przeczytaj jeszcze kilka razy te wszystkie pytania. Daj sobie trochę czasu, aby pojawiły się w Twojej głowie skojarzenia i przykłady konkretnych sytuacji. Jeżeli czujesz, że na większość tych pytań odpowiedziałabyś twierdząco, to jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Wiele z tych pytań dotyczyło kłamstw, manipulacji, wpędzania w poczucie winy, stawiania siebie na pierwszym miejscu kosztem innych osób, realizowaniem swoich celów na plecach innych osób. To bardzo trudne żyć pod jednym dachem z mężczyzną, który stale podkreśla, że nie zasługujesz na jego miłość (za słabo się starasz, jesteś niewystarczająca).

Wykorzystaj siłę, którą masz w sobie właśnie teraz.

Doszłaś do tego akapitu nie przez przypadek, to raczej sygnał, że bardzo cierpisz w tej relacji i potrzebujesz pomocy. Nie odpuszczaj, kiedy masz w sobie tę siłę i zrób kolejny krok, aby uwolnić się z tej pułapki.

Jaki może być Twój kolejny krok?

Rozmowa z zaufaną osobą

Możesz porozmawiać z zaufaną osobą (przyjaciółka / przyjaciel, ktoś z rodziny). Nie tłumacz i nie wybielaj swojego partnera. Opowiedz tej osobie o swojej trudnej sytuacji.

Prawdopodobnie do tego momentu niechętnie lub wcale nie mówiłaś o tym, co naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami Twojego domu. Wyrzuć z siebie prawdę, to ważny krok, abyś nie zadręczała się tymi myślami jedynie w głowie.

Zacznij nazywać po imieniu to, co naprawdę przeżywasz w tym związku.

Rozmowa z ekspertem

Możesz też porozmawiać z ekspertem (psycholog, terapeuta). Wiem, że wiele osób nie chce obciążać swoich bliskich bagażem trudnych emocji. Czasami ciężko jest nam opowiadać o tym, czego doświadczyliśmy (pojawia się wstyd, poczucie winy).

Niektórych spraw i informacji po prostu wolelibyśmy oszczędzić naszym bliskim, jednak nie powinniśmy zostawiać tych myśli jedynie we własnej głowie, bo przypomina to mentalną torturę.

Obecnie można znaleźć wielu ekspertów, którzy mogą pomóc Ci zrozumieć trudną sytuację w jakiej się znajdujesz. Poszukaj i wybierz osobę, która w jakiś sposób do Ciebie trafia (zaufaj swojej intuicji, aby nie utknąć na etapie wyboru).

Szkolenie online przygotowane z myślą o osobach w takiej sytuacji

Możesz też wybrać inne rozwiązanie. Możesz nie być gotowa, aby podzielić się z bliską osobą swoimi trudnymi przeżyciami. Możesz nie być gotowa na rozmowę z ekspertem, ponieważ wydaje Ci się, że nie potrafisz jeszcze pozbierać swoich myśli i opisać dokładnie tego co czujesz.

Doskonale Cię rozumiem, ponieważ rozmawiałem z wieloma osobami właśnie w takiej sytuacji.

I to właśnie dla takich osób przygotowałem szkolenie w formie wideo „Jak rozpoznać Narcyza?”. To szkolenie ma pomóc Ci nazywać schematy narcystycznego zachowania i zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w Twoim związku.

Moim zdaniem jest to najbezpieczniejsza forma zrobienia kolejnego kroku w kierunku uwolnienia się od narcyza.

Oczywiście dobrze, że czytasz takie artykuły jak ten. Dobrze, że oglądasz różne filmy na temat narcyzów i osób toksycznych. Jednak w pewnym momencie utkniesz w miejscu, ponieważ wiele treści będzie się powielać.

Szkolenie „Jak rozpoznać Narcyza?” jest zaplanowane tak, aby przeprowadzić Cię przez wszystkie 8 schematów narcystycznego zachowania (te schematy pojawiają się najczęściej). Dodatkowo każdy schemat związany jest z wieloma zachowaniami, których mogłaś doświadczać w związku.

Kiedy zrozumiesz schematy narcystycznego zachowania oraz poznasz zachowania, które świadczą o danym schemacie, dużo łatwiej będzie Ci opisać czego tak naprawdę doświadczyłaś i co czujesz w związku z tymi doświadczeniami. To zrozumienie przyda Ci się, abyś mogła się w końcu uwolnić.

Uważam, że przejście tego szkolenia jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które dopiero pomału uświadamiają sobie, że coś w ich relacji dzieje się złego i że pokochały osobę, która nie jest zdolna tę miłość odwzajemnić. To szkolenie będzie dobre również dla osób, które mają już sporą wiedzę na temat osób narcystycznych, ale potrzebują ułożenia tej wiedzy w konkretny i przemyślany sposób.

Zapisz się na szkolenie: „Jak rozpoznać Narcyza?”

Zaufaj swoje intuicji – to klucz do odzyskania własnego życia

Wierzę w Ciebie i chciałbym, abyś również w siebie uwierzyła.

Przechodziłem przez ten trudny proces z wieloma osobami, które uświadomiły sobie, że żyją z osobą narcystyczną (toksyczną) i w końcu chciały się uwolnić. Wiem, że jesteś w stanie to zrobić, bo masz w sobie siłę. Najważniejsze jednak, żebyś nie pozwoliła sobie (swoim wątpliwościom i obawom) oraz narcystycznemu partnerowi odebrać tej siły.

W tym artykule poznałaś wiele pytań, na które spokojnie musisz sobie odpowiedzieć. Nie zatrzymuj się jednak na tych pytaniach.

Wykorzystaj siłę, która pojawiła się w momencie, kiedy mierzyłaś się z tymi wszystkimi trudnymi i często nieprzyjemnymi emocjami. To, że czytasz ten artykuł do końca też wiele o Tobie mówi.

Wykonaj kolejny krok. Zaufaj swojej intuicji, która podpowie Ci, co będzie najlepsze dla Ciebie właśnie w tym momencie. Może potrzebujesz rozmowy z bliską i zaufaną osobą. Może potrzebujesz rozmowy i wsparcia eksperta. A może chcesz sobie to wszystko poukładać w głowie i nauczyć się nazywać pewne zachowania, w czym pomoże Ci szkolenie „Jak rozpoznać Narcyza?”.

Nie zatrzymuj się. Wykonaj kolejny krok.

Pamiętaj, że to Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze w tym momencie. Ja wierzę w Ciebie i Twoją siłę, ale czy Ty sama w siebie wierzysz? Udowodnij samej sobie, że naprawdę chcesz zawalczyć o swoje życie. Nie czekaj na decyzję do jutra, zrób kolejny krok już dziś!