Co najbardziej denerwuje NARCYZA? Tłumaczy Psycholog

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
15-09-2023

7 min

Zastanawiasz się czego boi się narcyz? Chcesz wiedzieć na jakim punkcie narcyz jest przewrażliwiony? W tym artykule się tego dowiesz i będziesz mogła odnieść to do swojego codziennego życia. Jestem pewny, że znasz te wszystkie zagrywki doskonale i przyszedł czas zrozumieć ich mechanizm.

Narcyz jest bardzo wrażliwy na krytykę

Narcyz nie radzi sobie z krytyką. Na najmniejszą uwagę reaguje przesadnymi emocjami, a nawet agresją. Co więcej, narcyz nie potrafi tak łatwo zapomnieć o krytyce i nawet jak w pierwszej chwili nie reaguje, to ma skłonności to szukania zemsty (odwetu).

Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego narcyz w taki sposób reaguje na krytykę? Dlaczego jego reakcja jest tak wybuchowa?

Aby to zrozumieć, musisz spojrzeć na narcyza jego własnymi oczami. Narcyz uważa samego siebie za kogoś wyjątkowego i wybitnego. Chce być traktowany lepiej od innych i bardzo często tego właśnie oczekuje.

Dlatego nie ma się co dziwić, że krytyka dotyka go w najczulszy punkt. Burzy jego przekonanie o wyjątkowości. A dodatkowo uświadamia mu, że jego obraz siebie jest kruchy i bardzo niepewny. Bo kiedy ktoś kwestionuje jego zdolności, sukcesy, a nawet atrakcyjność fizyczną, to on reaguje przesadną frustracją i agresją, dlatego że dociera do niego prawda o nim samym.

Wybuchy emocjonalne narcyza, czyli jego gniew lub wpadanie w rozpacz (rola ofiary), to tak naprawdę objawy słabości i kruchości.

Narcyz wygląda na kogoś pewnego siebie, ale właśnie przesadna reakcja na krytykę wskazuje, że to jest jedynie fałszywie nadmuchana pewność siebie. Poczucie wartości narcyza jest tylko pustym balonikiem, który łatwo przebić krytyką.

Czy obserwujesz taką przesadną reakcję na krytykę w Waszym związku?

Czy Twój narcyz próbuje odwrócić całą sytuację, kiedy wytykasz mu błędy i zaczyna manipulować Twoimi emocjami? Próbuje wpędzić Cię w poczucie winy, po czym oczekuje przeprosin, a czasami nawet zadośćuczynienia?

Jeżeli TAK, to już teraz wiesz, jak działa ten mechanizm.

Krytyka pokazuje mu prawdę. Przedziera się przez jego maskę i dotyka bolesnego miejsca, w którym jest słaby i bezbronny. Dlatego narcyz sięgnie po wszelkie środki, aby tylko zniechęcić innych do krytyki. Właśnie dlatego pojawia się agresja, zemsta lub wchodzenie w rolę ofiary.

Narcyza drażnią sukcesy innych

Każda osoba, która jest lub była w związku z narcyzem zna to doskonale. Narcyz nie chce dzielić się sukcesami. To ON ma odgrywać pierwsze skrzypce w związku i w każdej relacji. Narcyza denerwują sukcesy innych (nawet osób najbliższych).

Ten mechanizm również jest łatwy do wytłumaczenia, jeżeli spojrzymy na świat oczami narcyza.

Narcyz często widzą siebie jako lepszego od innych i nie lubi, kiedy to ktoś inny odnosi sukcesy lub jest w czymś lepszy. Narcyz nie ma ochoty dzielić się światłem reflektorów bo uważa, że cały blask należy się tylko jemu.

Narcyz uważa, że to ON powinien być tą wyjątkową i wspaniałą osobą. On chce być podziwiany i bardzo nie lubi konkurencji. Dlatego w związku jest miejsce tylko na realizacje potrzeb narcyza, a potrzeby drugiej osoby są bagatelizowane i spychane na margines.

Można to zobaczyć bardzo często w sytuacjach społecznych, kiedy ktoś opowiada o swoim sukcesie, a narcyz nie może tego wytrzymać i przechodzi do ataku.

Zazwyczaj ten atak zaczyna się od umniejszania sukcesów (to nic takiego, nie ma się czym chwalić, każdy by to zrobił). Później narcyz zaczyna pokazywać swoje sukcesy (najczęściej rozdmuchane do granic możliwości).

Narcyz ostatecznie próbuje doprowadzić do tego, że osoba mówiąca o swoim sukcesie, zacznie w ten sukces wątpić. Jest to czysta forma manipulacji emocjonalnej, która jest związana również z krytyką i podcinaniem skrzydeł.

Bardzo charakterystyczna dla narcyza jest również postawa „po trupach do celu”.

Narcyz uważa siebie za kogoś wyjątkowego i tak chce być traktowany. Uważa również, że ma specjalne prawa i może sobie pozwolić na więcej niż inni. Właśnie dlatego bez mrugnięcia okiem wykorzystuje innych i traktuje ich jak pionki w swojej grze.

Narcyz nie liczy się z emocjami innych osób, a nawet wykorzystuje ich emocje z premedytacją do swoich własnych celów. Uważa, że ma do tego prawo, ponieważ należy mu się od życia wszystko co najlepsze. Dlatego narcyz lubi zapewniać sobie wygodne życie, za które ktoś inny musi słono zapłacić (partnerka, rodzice, dzieci, przyjaciele, współpracownicy).

Czy potrafisz rozpoznać Narcyza?

Narcyz nie chce dopuścić do tego, abyś zobaczyła kim ON jest naprawdę. Póki nie jesteś pewna kto ukrywa się pod maską, możesz mieć złudną nadzieję, że ON się zmieni i że wszystko jakoś się ułoży.

Narcyz bardzo często karmi Cię okruchami szczęścia (dobre dni), aby podsycać w Tobie wiarę, że jeszcze będzie tak jak dawniej. Narcyz w celu kontrolowania Twoich emocji najczęściej wykorzystuje 8 schematów narcystycznego zachowania.

Jeżeli chcesz nauczyć się bronić przed manipulacją narcyza, musisz nauczyć się rozpoznawać te schematy. W Internecie znajdziesz wiele materiałów na temat schematów narcystycznego zachowania. Jednak możesz iść o krok dalej i w szybki sposób dowiedzieć się wszystkiego, czego tak naprawdę potrzebujesz, aby rozpoznać narcyza i się przed nim ochronić.

Na bazie swojego doświadczenia w indywidualnej pracy z klientkami, które żyją lub żyły w związku z narcystycznym mężczyzną, przygotowałem szkolenie w formie wideo, które rozpracowuje wszystkie 8 schematów narcystycznego zachowania.

Szkolenie jest nagrane, abyś mogła z niego skorzystać w dogodnym dla siebie momencie (kiedy narcyz nie zagląda Ci przez ramię).

Jednak nie jest to zwykłe szkolenie wideo!

Przygotowałem je w taki sposób, aby maksymalnie przypominało konsultacje indywidualną. Tłumaczę najczęstsze schematy narcystycznego zachowania oraz podaję wiele przykładów z życia moich klientek.

W ten sposób szybko określisz, czy Twój partner stosuje, czy może nie stosuje danego schematu narcystycznego zachowania.

Jeżeli chcesz rozszyfrować narcyza zapisz się na szkolenie „Jak rozpoznać Narcyza?” i poznaj jego sztuczki. Spójrz kto tak naprawdę ukrywa się pod maską i naucz się chronić samą siebie przed jego nieczystymi gierkami.

Podejmij najlepszą dla siebie decyzję. Możesz zapisać się na szkolenie „Jak rozpoznać Narcyza?” już teraz (Kliknij TU) lub możesz najpierw obejrzeć poniższy film, w którym omawiam jeszcze inne sytuacje drażniące narcyza.

Bez względu na to jaką decyzję podejmiesz, pamiętaj aby myśleć o sobie i swojej przyszłości.

Nie jesteś skazana na życie, które nie daje Ci satysfakcji i szczęścia. Jednak, aby zmienić swoje życie, musisz mieć pewność, że wiesz co robisz i z kim tak naprawdę musisz stoczyć walkę.