3 różne twarze Narcyza - potrafisz je rozpoznać?

Patryk Wójcik - Psychologia na wynos
03-03-2023

6 min

Nie każdy Narcyz jest taki sam

Aby nazwać kogoś narcyzem, trzeba zaobserwować u tej osoby kilka cech, które ujawniają się w różnych zachowaniach i różnych sytuacjach (ważny jest kontekst).

Jest 8 cech (potrzeb) narcystycznych, które można rozpoznać w wielu sytuacjach i kontekstach.

Przykładowo Narcyz ma w sobie potrzebę bycia nadmiernie podziwianym.

Chce błyszczeć w towarzystwie. Chce być najważniejszy w każdej sytuacji, nawet jeżeli racjonalnie nie powinien tego oczekiwać.

Jest to sytuacja, w której narcystyczny ojciec organizuje imprezę urodzinową dla córki, ale tak naprawdę sam o wszystkim decyduje. Zaprasza swoich znajomych, wybiera tort i ogólnie ustawia wszystko pod siebie. Podczas imprezy również pokazuje, że to wcale nie córka jest tego dnia najważniejsza.

Inna potrzeba narcyza związana jest z przesadnym przeświadczeniem o własnej wyjątkowości.

Jest to forma pewnej manii wyższości, która sprawia, że narcyz bez trudu poniża innych. Niestety dotyczy to również najbliższych osób (partnerki, dzieci, rodziców).

Poczucie wyjątkowości sprawia, że narcyz uważa, że ma prawo oczekiwać lepszego traktowania niż inni. W ten sposób przyznaje sobie prawo do manipulowania emocjami innych, ponieważ czuje się od nich lepszy / ważniejszy.

Kolejna narcystyczna skłonność związana jest z brakiem empatii (nawet dla najbliższych).

Trudno zaakceptować, że najbliższa osoba z premedytacją Cię rani, a dodatkowo wcale się tym nie przejmuje.

Narcyz wykorzystuje Twoją empatię przeciwko Tobie (dlatego wpędza Cię często w poczucie winy).

Natomiast sam nie wykazuje się empatią (nie jest mu przykro, nawet jak odkryjesz jego manipulacje i mówisz mu o tym).

To były tylko przykładowe 3 narcystyczne cechy.

Jeżeli chcesz poznać dokładnie wszystkie 8, zapraszam Cię na moje szkolenie wideo "Jak rozpoznać Narcyza?". Tam omawiam wszystkie cechy i wiele zachowań, po których te cechy można rozpoznać.

Jakie role najczęściej odgrywa Narcyz?

3 role, które najczęściej odgrywają osoby narcystyczne. Zrozumienie tych ról jest ważne, ponieważ każda z nich przejawia się trochę innym zestawem zachowań.

Te trzy narcystyczne role to:

  1. Narcyz Idealny / Człowiek Doskonały
  2. Narcyz Ukryty
  3. Narcyz o wielu twarzach (aktor)

Narcyz Idealny / Człowiek Doskonały

To narcyz, który na wszystkim się zna i wszystko robi zawsze najlepiej. To człowiek, który w każdej sytuacji daje sobie prawo do krytykowania innych.

Nigdy nie zadowolisz Pana Idealnego, ponieważ on zawsze znajdzie coś, co jest Twoją porażką.

Taki narcyz uwielbia mieszać się w Twoje sprawy i dawać Ci niechciane rady. Jego specjalnością jest krytyka, wpędzanie w kompleksy i ciągłe obniżanie Twojego poczucia własnej wartości.

Nie ma znaczenia, że znasz się na czymś lepiej od niego (np. pracujesz w danej branży przez lata), bo On zawsze może Cię skrytykować i poniżyć.

Narcyz Ukryty

To na pierwszy rzut oka człowiek, który wcale nie wygląda na narcyza. Jest spokojny, nie ma potrzeby błyszczenia w towarzystwie. Jest wycofany i zamknięty w sobie.

Ma w sobie coś tajemniczego.

Jednocześnie jest zdystansowany i zamknięty emocjonalnie. Bije od niego taki emocjonalny chłód, przez który ciężko się przebić.

Jednak nie powinno to uśpić Twojej czujności. Jest to osoba, która również jest skłonna do manipulacji, tylko robi to w inny sposób.

Charakterystyczną cechą dla Narcyza Ukrytego jest mściwość. On zbiera na ludzi haki i wykorzystuje je w najmniej spodziewanym momencie. Może udawać, że nie ma Ci czegoś za złe, a po pewnym czasie wyciąga to ponownie i wpędza Cię w poczucie winy.

Narcyz Ukryty to również osoba z ogromną potrzebą kontroli. Jest podejrzliwy i tak naprawdę nikomu nie potrafi zaufać. Cały czas analizuje swoje otoczenie i podsyca w sobie negatywne emocje związane z tym, że czuje się ciągle niedoceniany przez innych.

Narcyz o wielu twarzach (aktor)

Narcyz aktor ma dwie główne maski: tę, którą pokazuje Tobie oraz tę, którą chwali się przed innymi.

Wiesz dobrze, że On w domu może być chłodny i zdystansowany, może karać Cię ciszą i na różne sposoby manipulować Twoimi emocjami, ale w towarzystwie udaje kochanego partnera.

Narcyz aktor może jechać z Tobą samochodem i nie zamienić z Tobą słowa (bo będzie na Ciebie obrażony), a następnie jak już dojedziecie na miejsce, jakby nigdy nic będzie pokazywał, że jest świetnym partnerem.

Trudno znieść grę aktorską narcyza, kiedy wiesz już kto się ukrywa tam pod maską, a inni ludzie mówią Ci, że masz wielkie szczęście, że ktoś taki jest z Tobą. Oni widzą tylko to, co Narcyz chce im pokazać, a Ty znasz smutną prawdę, w którą nikt nie chce uwierzyć.

Więcej na temat ról narcystycznych znajdziesz w moim filmie - zapraszam

3 oblicza Narcyza. Nie każdy Narcyz jest taki sam (a jaki jest Twój?)

https://youtu.be/XygTF2ktuKU