Sam zdecyduj, czy chcesz zacząć spełniać swoje marzenia?

Patryk Wójcik - psycholog
26-06-2020

7 min

Życie bywa czasami niesprawiedliwe. Jednak w pewnym aspekcie wszyscy jesteśmy sobie równi. Chodzi o czas. Wszyscy mamy do dyspozycji 24 godziny. Tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy. Jednak tylko niektórzy potrafią w dostępnym dla siebie czasie realizować własne plany i marzenia, kiedy w tym samym czasie inni ciągle rozmieniają się na drobne. W tym artykule poznasz kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci lepiej zarządzać własnym czasem, aby w końcu zacząć spełniać swoje marzenia.

Myśli są ulotne, dlatego warto je zapisywać

Wiele rzeczy zaciera się w naszej pamięci. Podobnie może być z naszymi pomysłami, planami i pewnymi marzeniami. To, co dziś wydaje się nam oczywiste, jutro może być już tylko zamglonym wspomnieniem. Dlatego warto wypracować w sobie nawyk zamieniania myśli na zapisane słowa.

Robienie notatek to jedna z najważniejszych i najbardziej niedocenianych umiejętności XXI wieku. Nie ma znaczenia, czy piszesz odręcznie, na laptopie czy w notatniku na telefonie. Ma to być dla Ciebie wygodna forma robienia notatek, bo tylko wtedy będziesz mógł zamienić ją w nawyk.

Sam bardzo często zaniedbywałem notowanie, kiedy musiałem pisać wszystko odręcznie. Miałem trudności, aby nawykowo mieć przy sobie zawsze swój notesik. Do tamtego momentu wydawało mi się, że tylko notatki odręczne się liczą (tak mówi wielu specjalistów). Jednak teraz robię szybkie notatki w telefonie i jest to dla mnie dużo łatwiejsze (i skuteczniejsze).

Nie utrudniaj sobie życia. Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Zacznij notować w najprostszy dla siebie sposób, a zobaczysz, jak wiele może się zmienić w Twoim życiu. To nie jest żadna magia, to po prostu wyrobienie w sobie nawyku porządkowania myśli. W naszych głowach pomysły wyglądają świetnie, ale dopiero kiedy zostaną przelane na „papier”, możesz im się przyjrzeć z dystansem.

Naucz się notować. Rób to codziennie i w każdej sytuacji, kiedy tylko przyjdzie Ci coś wartościowego do głowy. Łap swoje ulotne myśli i zamieniaj je na zapisane słowa. To wszystko robisz po to, aby mieć później możliwość prześledzić swój sposób myślenia i działania. W ten sposób zobaczysz, jak Twoje mgliste plany zaczynają zamieniać się na konkrety.

Nie porywaj się z motyką na słońce (bo się zniechęcisz)

Jedna z lekcji mojego darmowego kursu online PSYCHOLOGIA NA DOBRY START dotyczy motywacji. Tłumaczę w niej dokładnie, z czego wynika nasza motywacja wewnętrzna i czym ona się różni od motywacji zewnętrznej. Kiedy poznasz ten temat dogłębnie od strony psychologicznej, to zaczniesz sobie uświadamiać, że porywanie się z motyką na słońce najczęściej nie ma sensu.

Co mam tu na myśli? Chodzi mi o sytuacje, kiedy chcesz dokonać jakiejś gruntownej zmiany w swoim życiu, ale brakuje Ci wiedzy i umiejętności, aby to zrobić. W takich sytuacjach możesz się zmotywować do chwilowego działania, ale Twoja motywacja szybko z Ciebie uleci (słomiany zapał). Nie da się utrzymać wysokiej motywacji wewnętrznej i wysokiego zaangażowania w sytuacji, kiedy czujesz, że dany temat Cię przerasta.

Dopiero kiedy zrozumiesz, jak działa motywacja, nauczysz się wyznaczać sobie lepsze cele. Moim zdaniem warto działać w zgodzie z metodą małych kroków. Przecież każdy duży cel (marzenie), można zamienić na konkretny plan składający się z wielu mniejszych celów (kroków pośrednich). Dużo łatwiej nam się myśli o małym i bardzo konkretnym kroku do wykonania niż o wielkim i nieokreślonym celu.

Często pracuję z osobami, które chcą zwiększyć swoją osobistą skuteczność. Kiedy zaczynamy się zastanawiać, dlaczego do tej pory wiele ich planów się nie powiodło, to dochodzimy najczęściej do podobnych wniosków.

Cele takich osób były zbyt duże i za mało konkretne, aby mogły im pomóc w utrzymaniu właściwej motywacji do działania. Właśnie dlatego jednym z najlepszych sposobów na pracę nad sobą, jest nauczenie się metody małych kroków. Takie działanie naprawdę zmienia coś w człowieku i może on w końcu ruszyć naprzód.

Lepiej poznaj samego siebie

Wielu z nas nadal wierzy, że sukces jest wyłącznie dziełem przypadku. Jednak prawda jest taka, że sukces osiągają najczęściej osoby, które dobrze znają swoje mocne i słabe strony. Takie osoby są świadome swoich ograniczeń i dlatego większość swojej energii inwestują w działania, w których czują się dobrze.

Całe życie możesz walczyć ze swoimi słabościami. Jeżeli będziesz na tyle uparty, to możesz w swoich słabszych obszarach stać się przeciętny. Jednak prawdziwe mistrzostwo można osiągnąć jedynie w sytuacji, kiedy zamiast skupiać się na słabościach, zaczynasz inwestować maksymalną ilość czasu w rozwój swoich mocnych stron.

To, że coś jest Twoim atutem i mocną stroną nie wzięło się z przypadku. Większość z nas rozwija się w dziedzinach, które nas interesują. Warto podążać za swoimi pasjami, ponieważ w tych obszarach dużo łatwiej będzie nam utrzymać motywację w dłuższym horyzoncie czasowym.

Walka ze słabościami często nie jest dla nas zbytnio atrakcyjna, ponieważ poświęcamy się wtedy na robienie rzeczy, których tak naprawdę nie lubimy. Jedno jest pewne, nie będziesz mistrzem świata w każdej dziedzinie. Jednak możesz być najlepszy w czymś, co jest dla Ciebie ciekawe i sprawia Ci frajdę, kiedy się tym zajmujesz.

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces, musisz stale poznawać samego siebie. Nasze plany i marzenia się zmieniają. Właśnie dlatego warto wyrobić w sobie nawyk robienia notatek, bo tylko w ten sposób możesz prześledzić sposób, w jaki zmieniały się Twoje myśli.

Osoby, które dobrze znają siebie, nie porywają się z motyką na słońce. Wiedzą dokładnie jak mogą się motywować do działania. Jeżeli znasz swoje ograniczenia, możesz znaleźć rozwiązanie, które pomoże Ci je przezwyciężyć. Znając swoje atuty, będziesz wiedział, jak podzielić swój duży plan na kilka konkretnych (mniejszych) kroków do realizacji.

Osoby, które działają w ten sposób, wydają się posiadać nieskończone pokłady wytrwałości. Jednak z ich perspektywy nie robią nic nadzwyczajnego, tylko po prostu skupiają się na kolejnym małym kroku, który jest w ich zasięgu. Aby to zrozumieć, musisz nauczyć się myśleć w inny sposób. Musisz przestawić w swojej głowie dźwignię z napisem „to się nie uda”. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od zmiany sposobu myślenia.

Jeżeli jesteś osobą ciekawą świata i chcesz lepiej poznać siebie, to zapisz się na mój darmowy kursu online PSYCHOLOGIA NA DOBRY START. Znajdziesz tam 9 lekcji, które pomogą Ci lepiej poznać swoje mocne i słabe strony. To konkretny kurs, który wymaga od Ciebie zaangażowania, ale możesz być pewien, że po jego ukończeniu spojrzysz w odświeżony sposób na swoje życie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.