Czy kurs online może pomóc mi coś zmienić w życiu?

Patryk Wójcik - psycholog
24-06-2020

9 min

W dzisiejszym świecie mamy bardzo łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych. Bardzo dużo wiedzy możemy znaleźć w internecie. Jednak obecnie naszym głównym problemem jest oddzielenie wiedzy wartościowej od tej, która może być dla nas szkodliwa (fake news). W tym artykule dowiesz się, jak szukać dobrych kursów online, które mogą pomóc Ci dokonać zmiany w życiu.

Paradoks wyboru – dlaczego mamy duże problemy z uczeniem się

Mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Wiedza jest obecnie łatwo dostępna, a jednak coraz więcej osób ma problem ze skutecznym uczeniem się. Problem ten nazywamy często paradoksem wyboru. To, że mamy tak wiele możliwości sprawia, że każdy nasz wybór staje się trudny. Chcemy wybrać najlepszą opcję i czujemy się sparaliżowani, bo nikt z nas nie lubi popełniać błędów.

Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć siłę działania paradoksu wyboru, to polecam Ci obejrzeć świetną prezentację TED na ten temat. Przygotował ją wybitny psycholog Barry Schwartz, który pokazuje, że mamy obecnie tyle możliwości do wyboru, że czujemy się w wielu sytuacjach sparaliżowani i nie potrafimy się na nic zdecydować. To wystąpienie nazywa się „Barry Schwartz o paradoksie wyboru” i można je obejrzeć całkowicie za darmo.

Kiedy zrozumiesz, jak działa paradoks wyboru, to możesz zacząć zauważać, że zmagamy się z nim prawie na każdym kroku. W sytuacji, kiedy szukamy kursu online na jakiś temat, może się on również pojawić. Często nie jesteśmy do końca pewni, z czego powinien się składać dobry kurs online, który naprawdę wniesie coś do naszego życia. Chciałbym Ci trochę ułatwić ten wybór.

Z czego składa się dobry kurs online?

Dla mnie dobry kurs online musi składać się z dwóch filarów podstawowych i jednego filara dodatkowego (czasami jest on dostępny, a czasami nie). Filary podstawowe to łączenie teorii z praktyką. Dobry kurs online nigdy nie jest tylko teoretycznym wykładem, który ma najczęściej postać nagranego wideo. Taką teorię trzeba przekuć na praktykę i przełożyć ją na nasze codzienne życie.

Właśnie dlatego każdy dobry kurs online podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną (dwa podstawowe filary), bez tego nie ma sensu się za niego zabierać, ponieważ sama teoria nie pomoże nam w dokonaniu trwałych zmian. Ważne jest również to, aby kurs online nie był przeładowany zbędnymi zagadnieniami teoretycznymi.

Musisz pamiętać, że kurs online nie jest książką. Ma on być bardziej praktyczny i ma się skupiać konkretnie na wybranym zagadnieniu. Przykładowo w moim darmowym kursie online PSYCHOLOGIA NA DOBRY START skupiam się głównie na pierwszych krokach, które warto podjąć, jeżeli zaczynasz pracować nad sobą. W każdej lekcji tego kursu omawiam teorię oraz daje ćwiczenia praktyczne, które mają pomóc kursantowi wprowadzić zmiany do swojej codzienności.

Warto jeszcze wspomnieć o filarze dodatkowym, który może zawierać dobry kurs online. Chodzi tu o bezpośredni kontakt z nauczycielem. Niektóre kursy online są przygotowane w taki sposób, że część materiałów jest nagrana, ale część odbywa się na żywo. Są to często live na Facebooku albo zamknięte webinary.

Taki bezpośredni kontakt z nauczycielem jest ważny, ponieważ mamy poczucie, że możemy zawsze dopytać o kwestie, które nie są do końca jasne. Właśnie dlatego kursy online są często lepszym sposobem na szybkie zdobywanie wiedzy w danym temacie niż książki. Jeżeli mamy łatwy kontakt z nauczycielem i możemy do niego bezpośrednio napisać, to prawdopodobnie wyniesiemy też dużo więcej z danego kursu. Dlatego warto doceniać autorów kursów, którzy dbają o bezpośredni kontakt z kursantami.

Czy kursy online z psychologii są warte uwagi?

Jestem pewien, że kursy online odmienią nasze podejście do edukacji. Dzięki nim możemy uczyć się szybciej i bardziej efektywnie. Oczywiście dużo zależy tu od umiejętności twórcy kursu. Jeżeli jest to osoba z dużym doświadczeniem szkoleniowym, to szybko zobaczymy efekty po takim kursie.

Kursy online są popularne w różnych dziedzinach. Mamy wiele kursów związanych z konkretnymi „twardymi” umiejętnościami (programowanie, marketing, copywriting lub grafika komputerowa). Takie kursy bardzo szybko można zweryfikować. Jeżeli po ich ukończeniu zdobywamy konkretną umiejętność, to znaczy, że kurs był dobrze przygotowany.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy zastanawiamy się nad ofertami kursów online związanych z rozwojem umiejętności miękkich. Po ukończeniu takich kursów często trudno nam ocenić, czy zdobyliśmy konkretną umiejętność. Podobnie jest z kursami online o tematyce psychologicznej. Często są one ułożone w taki sposób, aby zmienić nasz sposób myślenia, co wymaga dużo większej ilości czasu, niż trwa sam kurs.

Mam jednak dla Ciebie podpowiedź, jeżeli zastanawiasz się nad zapisaniem się na jakiś kurs online o tematyce psychologicznej. Najskuteczniejszy sposób, aby sprawdzić, czy dany kurs będzie odpowiedni dla Ciebie, jest bardzo prosty. Musisz lepiej poznać osobę, która przygotowała dany kurs. Czy jest ona psychologiem? Czy ma doświadczenie w pracy szkoleniowej? Czy ma doświadczenie w tworzeniu kursów online?

Jak wynika z mojego doświadczenia, skuteczność kursów online związanych z rozwojem umiejętności miękkich, jest bardzo mocno powiązany z twórcą danego kursu. Jeżeli jest to osoba, z którą nadajemy na tych samych falach (podobne wartości, zrozumiały dla nas sposób komunikowania się itd.), to prawdopodobnie wiele się nauczymy z danego kursu.

Jestem pewny, że nawet zapisanie się na kurs online najlepszego specjalisty w swojej dziedzinie może okazać się porażką. Jeżeli nie zgadzamy się ze sposobem patrzenia na świat danej osoby, to trudno będzie nam załapać jej sposób przekazywania wiedzy. Podobnie jest z wyborem psychologa lub terapeuty, jeżeli dana osoba nam nie odpowiada (nawet z jakichś niewyjaśnionych powodów), to współpraca z nią nie ma sensu.

Jak wybrać kurs online dopasowany do swoich potrzeb?

Kursy online związane z psychologią, rozwojem osobistym albo mówiąc najogólniej, wspierające rozwój umiejętności miękkich, rządzą się zupełnie innymi prawami niż kursy czysto techniczne (np. informatyczne czy biznesowe). Pierwszym kryterium wyboru kursu online związanego z tematami miękkimi, powinna być osoba autora.

Jeżeli autor nam odpowiada, to możemy przejść do analizy tematyki kursu. Jeżeli autor nam nie odpowiada, to analizowanie tematyki kursu będzie jedynie stratą czasu. Działając w ten sposób, bardzo szybko odrzucisz wszystkie kursy, z których i tak za wiele się nie nauczysz. W tematach miękkich (takich jak psychologia) bardzo ważne jest otwarte mówienie o swoich wartościach i zasadach.

Dobre kursy online tworzą osoby, które nie wzięły się z przypadku i nie są anonimowe. Są to najczęściej osoby, które mają duże doświadczenie z sal szkoleniowych. Takie osoby dzielą się chętnie swoją wiedzą za darmo. Prowadzą bloga, kanał na YouTube lub Facebooku. Autorzy takich kursów wiedzą, że muszą pokazać Ci, w jaki sposób patrzą na świat (swoje wartości), abyś mógł ich lepiej poznać i wybrać właściwy dla siebie kurs.

Moim zdaniem nie ma sensu tracić czasu na naukę z osobą, która nas drażni albo podchodzi do życia w sposób, który wydaje się sprzeczny z naszymi wartościami. Dlatego, zanim kupisz od kogoś jakikolwiek kurs online, najpierw skorzystaj z darmowej wiedzy, którą ta osoba się dzieli. Jeżeli uznasz, że ta wiedza jest wartościowa, to możesz kupić kurs płatny. Jeżeli uznasz, że wiedza udostępniana przez tę osobę jest bez wartości, to prawdopodobnie tak samo będzie w przypadku płatnych produktów.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać właściwy kurs online. Wiem, że paradoks wyboru utrudnia nam podjęcie ostatecznej decyzji. Właśnie dlatego warto wybierać produkty, które są tworzone przez osoby, które znamy i szanujemy. W ten sposób możemy zacząć pracować nad sobą.

Kursy online związane z rozwojem umiejętności miękkich bardzo trudno ocenić. Czasami w takim kursie znajdziemy jedno ćwiczenie, które pozwoli nam spojrzeć w inny sposób na swoje życie. Jednak to ćwiczenie nigdy nie jest tam przez przypadek. Tylko osoby z doświadczeniem w pracy z ludźmi, potrafią przygotować kurs online w taki sposób, aby wyniesiona z niego wiedza mogła wpłynąć na nasze życie.

Pozdrawiam,

Patryk Wójcik – psycholog.

Jeżeli chcesz, to sprawdź moje kursy online, które są obecnie dostępne.